Reklama
Reklama

59-latek urządził w centrum Poznania magazyn nielegalnych papierosów

fot. Policja
fot. Policja

Zakrojony na szeroką skalę handel papierosami bez akcyzy prowadził 59-letni mieszkaniec Poznania.

Policjanci od kilku miesięcy prowadzili działania w sprawie nielegalnego handlu tytoniem. Pod koniec września, wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego, mundurowi zatrzymali dwóch mężczyzn.

- Cały proceder przestępczy prowadzono w centrum miasta. Tam w przydomowych halach garażowych przyjmowano towar, który dostarczany był zza granicy, pakowano go do specjalnie zbudowanych kontenerów, a następnie wywożono w dalsze części Europy - wyjaśniła sierż. sztab. Marta Mróz z komendy miejskiej.

Towar umieszczano w skrzyniach sugerujących, że znajduje się w nich żywność. Tak przygotowane pakunki odbierał pracownik firmy kurierskiej.

Podobnie było w dniu zatrzymania. Ostatecznie okazało się, że 38-letni mężczyzna, który miał odebrać zlecenie, nie miał pojęcia o całym procederze.

W sumie zabezpieczono 80 tysięcy paczek papierosów. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego oszacowano na 1,5 mln zł.

- Ostatecznie 59-letni mieszkaniec Poznania otrzymał dwa zarzuty. Jeden za sprowadzanie i sprzedaż wyrobów akcyzowych bez znaków akcyzy. Drugi za przywożenie i wywożenie towaru za granice bez odpowiedniego zgłoszenia organowi celnemu - wyjaśniła sierż. sztab. Mróz.

Mężczyzna otrzymał policyjny dozór, musiał również wpłacić poręczenie majtkowe. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
6.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro