Reklama

Autobusy i tramwaje szybciej przejadą przez rondo Śródka i Winogrady

fot. ZDM / archiwum
fot. ZDM / archiwum

ZDM podpisał umowy na opracowanie i wdrożenie w tych miejscach optymalizacji działania sygnalizacji świetlnej.

W dni robocze przez rondo Śródka tramwaje przejeżdżają blisko 900, a autobusy 1150 razy dziennie. Teraz przejazdy mają stać się płynniejsze i szybsze. Wszystko dzięki wyposażaniu sygnalizacji świetlnych w urządzenia VDV. Wykorzystując łączność radiową, umożliwiają one wykrycie przez sygnalizatory zbliżających się autobusów i tramwajów. Cykl nadawania światła zielonego i czerwonego zostaje wtedy zmieniony w taki sposób, aby pojazdy te mogły jak najszybciej pokonać skrzyżowanie. Tego typu urządzenia są sukcesywnie instalowane w kolejnych miejscach w Poznaniu - informuje ZDM.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Takie rozwiązanie pojawi się na Winogradach, gdzie w czujniki VDV wyposażone zostaną sygnalizacje na skrzyżowaniach tej ulicy z ulicami: Murawą, Gronową, Brandstaettera, Pasieką, Pszczelną i Warzywną. Dzięki nim tramwaje dojeżdżające do pętli Połabska i Wilczak szybciej pokonają odcinek wzdłuż Cytadeli, zatrzymując się jedynie na przystankach. Podobnie będzie na rondzie Środka, gdzie również obowiązywać ma zasada zatrzymywania się tramwajów tylko na przystankach. Pod tym kątem zoptymalizowane zostanie działanie sygnalizatorów na wszystkich wlotach skrzyżowania. Ponadto tramwaje będą przejeżdżały na wprost przez całe rondo na jednym cyklu świateł, usprawniony zostanie zjazd pojazdów znajdujących się wewnątrz ronda. Zakres zadania obejmuje również korektę sygnalizacji przy wyjeździe z dworca autobusowego na ul. Wyszyńskiego. Oprócz pojazdów komunikacji miejskiej, na zmianach zyskają rowerzyści i piesi. "Zebry" i przejazdy rowerowe otrzymywać będą zielone światło w każdym cyklu, a czas jego nadawania zostanie wydłużony - dodaje ZDM.

Prace polegające na wprowadzeniu usprawnień zarówno na ul. Winogrady i rondzie Śródka mają zakończyć się na przełomie listopada i grudnia br. Łączna wartość obu zadań to 66 tysięcy złotych. Jak zapewnia ZDM prace prowadzone w tych miejscach nie będą powodowały utrudnień w ruchu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro