Reklama
Reklama

Sąd utrzymał wyrok. Zgromadzenie zakonne zapłaci milion złotych ofierze księdza pedofila

fot. Jakub Kaczmarczyk/PAP
fot. Jakub Kaczmarczyk/PAP

Sąd Apelacyjny podtrzymał dziś wyrok Sądu Okręgowego w sprawie zadośćuczynienia dla 24-letniej dziś Katarzyny, która w dzieciństwie była gwałcona przez księdza Romana B.

Przypomnijmy, że ksiądz Roman B. ze zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego przed laty pełnił posługę kapłańską w jednej z parafii na terenie województwa zachodniopomorskiego.Dopuścił się wówczas molestowania 13-letniej dziewczynki ze wsi pod Pyrzycami. Z ustaleń śledczych wynikało, że w ciągu roku ksiądz odbył z uczennicą kilkadziesiąt stosunków seksualnych. Do kontaktów dochodziło wbrew woli dziewczynki. Prokuratura domagała się dla księdza pięciu lat więzienia. Ksiądz nie przyznał się do wszystkich zarzutów i chciał się poddać dobrowolnej karze trzech lat więzienia. Sąd wymierzył dużo bardziej surową karę - osiem lat odsiadki. Wyrok został jednak złagodzony o połowę.

Po zakończeniu wyroku ksiądz zamieszkał w siedzibie zgromadzenia w Puszczykowie. Po protestach musiał się stamtąd wyprowadzić. Jednak do sądu trafiła też sprawa o odszkodowanie dla poszkodowanej Katarzyny. Wyrok pierwszej instancji zapadł w styczniu, ale informacja na ten temat dopiero niedawno ujrzała światło dzienne. Sąd zadecydował, że Towarzystwo Chrystusowców musi wypłacić poszkodowanej milion złotych odszkodowania oraz do końca życia będzie jej wypłacać 800 złotych renty.

Zgromadzenie, do którego należał ksiądz, złożyło apelację, ale została ona dziś oddalona przez Sąd Apelacyjny. Jednocześnie sędzia Jan Futro ze względu na charakter sprawy zrezygnował z publicznego uzasadnienia do wyroku. Takowe otrzymają strony postępowania po jego sporządzeniu. Wydany dziś wyrok jest prawomocny, a to oznacza, że zgromadzenie musi wypłacić odszkodowanie. Jeśli tego nie zrobi, ściągnięciem należności może zająć się komornik. Zasądzony wyrok jest pierwszym takim wyrokiem w Polsce.

Prawnik reprezentujący stronę kościelną zapowiada, że złożona zostanie skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.78 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro