Reklama

Mateusz Morawiecki musiał sprostować swoje słowa o braku inwestycji infrastrukturalnych za rządów PO-PSL

fot. Jakub Kamiński/PAP
fot. Jakub Kamiński/PAP

Na antenie TVP Info i TVN wyemitowano sprostowanie Mateusza Morawieckiego na temat inwestycji infrastrukturalnych za czasów rządu PO-PSL.

Sprawa dotyczy słów Mateusza Morawieckiego ze spotkania z mieszkańcami Świebodzina. Premier powiedział wówczas, że za rządów PO i PSL nie było nowych dróg i mostów oraz dodał -Nasi poprzednicy przez osiem lat wydali 5 mld zł na drogi lokalne. To jest tyle, ile my wydajemy w ciągu jednego do półtora roku, porównajcie sobie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W związku z trwającym kampanią wyborczą, wypowiedź trafiła do sądu w tzw. trybie wyborczym. Wniosek w tej sprawie złożył Komiter Wyborczy Koalicja Obywatelska. W poniedziałek Sąd Okręgowy oddalił wniosek, ale politycy PO złożyli odwołanie, a Sąd Apelacyjny uznał je. Sędzia orzekająca zakwestionowała drugą część wypowiedzi, w której padają konkretne kwoty -W ocenie sądu apelacyjnego należało zgodzić się ze skarżącymi, że ta druga część wypowiedzi, poddaje się tej weryfikacji i sąd apelacyjny badał jej prawdziwość. Sąd doszedł do przekonania, że w świetle dokumentów, złożonych do akt sprawy, ta wypowiedź jest nieprawdziwa, stąd zastosował środek przewidziany w art. 111 Kodeksu wyborczego - powiedziała sędzia Paulina Asłanowicz.

Mateusz Morawiecki został zobowiązany do sprostowania słów. Stosowne oświadczenie pojawiło się w czwartek wieczorem przed głównym wydaniem Faktów na antenie TVN oraz Wiadomości na antenie TVP Info -Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 15 września 2018 r. podczas wiecu wyborczego komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Świebodzinie, że w ciągu jednego do półtora roku wydawana jest przez nas większa suma na drogi lokalne, niż za czasów koalicji PO i PSL w ciągu ośmiu lat. Mateusz Morawiecki, premier rządu Rzeczpospolitej Polskiej - usłyszeli widzowie.

Wydatki na drogi z czasów rządów PO - PSL podsumował Jan Grabiec, rzecznik PO.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro