Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 -1
Reklama

Kolejne miasto będzie miało własne lotnisko. Budowę rozpoczęły... Suwałki

BS
środa, 26.09.2018 r.
godz. 10.55
BS | środa, 26.09.2018 r., godz. 10.55
Kolejne miasto będzie miało własne lotnisko. Budowę rozpoczęły... Suwałki
fot. UM Suwałki

Już w przyszłym roku samolotem dolecimy do Suwałk. We wtorek rozpoczęła się budowa lotniska w tym mieście.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
9°C 1033 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

- Rozpoczynamy budowę lokalnego lotniska. Plany na tę inwestycje klarowały się 12 lat. Pierwotnie miało być to lotnisko regionalne. Na szczęście tak się nie stało, bo nawet większe miasta niż Suwałki nie radzą sobie z utrzymaniem takich lotnisk. Dlatego będzie to lotnisko lokalne, pod potrzeby szczególnie biznesu, ruchu czarterowego, turystycznego, a nie utrzymywania stałych połączeń lotniczych. Zadbaliśmy o to, aby w perspektywie można było to lotnisko rozbudować, ale to sprawa dla kolejnych pokoleń – mówił przy okazji "wbicia pierwszej łopaty" Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Nowy betonowy pas startowy wraz z całą niezbędną infrastrukturą powstanie na terenie Aeroklubu Suwałki. Na lotnisku będą mogły lądować niewielkie samoloty przewożące do 50 pasażerów, śmigłowce, szybowce, motolotnie czy awionetki. Prace budowlane powinny zakończyć się w czerwcu przyszłego roku, a pierwsze samoloty mają wylądować w Suwałkach w sierpniu lub wrześniu.

Całkowity koszt budowy to 27 mln złotych. Inwestycja jest finansowana przez miasto, fabrykę mebli Forte oraz samorząd województwa podlaskiego. 

Reklama