Reklama
Reklama

Żabka może działać jako placówka pocztowa. Poseł PiS twierdzi, że to patologia i kabaret

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Już wcześniej informowaliśmy na naszych łamach, że sklepy należące do sieci Żabka mogą zdaniem sądów korzystać ze statusu placówki pocztowej. Teraz sprawę skomentował jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Po wprowadzeniu niedziel wolnych od handlu, właściciel sieci Żabka uznał, że sklepy działają jako placówki pocztowe, a te mogą być otwarte w niedziele - Sklepy Żabka rzeczywiście w większości stanowią placówki pocztowe w rozumieniu prawa ze względu na umowy zawierane z operatorem pocztowym już od 2012 roku. Umowy te są związane ze świadczeniem usług pocztowych, między innymi realizowanej we współpracy z Pocztą Polską - poinformowała wówczas sieć w komunikacie prasowym.

Kontrolerzy PiP nie podzielali takiej interpretacji i sprawy kierowali do sądów. Początkowo wyroki w tej sprawie zapadły w trybie nakazowym, a sądy stawały po stronie PIP. Przedsiębiorcom przysługiwało jednak prawo do odwołania. Po odwołaniu sprawy muszą być rozpatrzone przez sąd w normalnym trybie. W sprawach zbadanych w takim trybie, sądy przyznają rację franczyzobiorcom.

Teraz do sprawy odniósł się Janusz Śniadek -Nie ulega dla mnie wątpliwości, że to jest nadużycie i przejaw nieuczciwej konkurencji. Ta sytuacja będzie wymagała prawdopodobnie pewnego uszczelnienia w ustawie. Podczas czerwcowego spotkania w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z przedstawicielami handlu było wyraźnie powiedziane, że zarówno intencją komitetu inicjatywy ustawodawczej, jak i parlamentu nie było dopuszczanie do takich patologii. Kierownictwo Żabki doskonale zdaje sobie sprawę, że posuwa się tutaj za daleko i w ten sposób próbuje uzyskiwać przewagę konkurencyjną na rynku zwiększając obroty. Pod pozorem rzekomych usług pocztowych. Czy ktokolwiek z Państwa może uznać Żabki za placówki pocztowe? To się nadaje do kabaretu bardziej, niż do poważnego rozważania - mówi poseł PiS w rozmowie z gazeta.pl.

Jednocześnie poseł PiS odrzuca zarzuty, które formułuje wielu ekspertów, że ustawa jest bublem prawnym -Oczywiście można formułować nieprawdziwe informacje, że to jest bubel prawny, ale podkreślę, że to jest pierwsza tego typu regulacja w Polsce. Nie ma takiej ustawy, która byłaby idealna od początku do końca - twierdzi Śniadek, który zapowiada jednocześnie, że ustawa zostanie zmieniona w taki sposób, żeby sklepy nie mogły - mimo podpisania umów z firmami pocztowymi i kurierskimi - działać jak placówki pocztowe.

Na razie nie wiadomo, kiedy nowe regulacje wejdą w życie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro