Reklama
Reklama

Rowerów 4. generacji będzie mniej niż planowano. Powodem są pieniądze

fot. UMP

Prawdopodobnie operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego pozostanie firma Nextbike. W systemie zajdzie kilka istotnych zmian.

Umowa na obsługę systemu wygaśnie z końcem obecnego sezonu. Zarząd Transportu Miejskiego rozpisał więc przetarg, mający wyłonić operatora do końca 2022 roku.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Jedyną ofertę złożyła firma NB Poznań Sp. z o.o., czyli spółka córka Nextbike, powołana do obsługi systemu w stolicy Wielkopolski.

ZTM na 4 sezony działalności PRM chciał przeznaczyć 31 milionów złotych. Niestety, potencjalny operator wycenił swoje usługi na wyższa sumę.

W tej sytuacji miejscy urzędnicy zrezygnowali z rozpisywania nowego przetargu, zdecydowano się za to na zmniejszenie liczby rowerów 4. generacji: będzie ich 435, a nie jak pierwotnie planowano 500. W kolejnych latach pojawi się kolejnych 261 sztuk (miało być 300).

Przetarg obejmował również utrzymanie obecnego systemu, czyli 1200 rowerów działających w ramach 109 stacji (4 kolejne to stacje sponsorowane).

Nowością będą oczywiście wspominane rowery 4. generacji. - To system bezstacyjny z wirtualnymi strefami wypożyczeń i zwrotów na terenie całego miasta. Będzie możliwość pozostawienia pojazdów w dowolnym lub wyznaczonym miejscu, ale bez potrzeby wpięcia w stację lub do innego roweru. Strefy - tzw. wirtualne stacje - w których użytkownicy będą mogli zwracać rowery - będą zlokalizowane w sąsiedztwie obecnych stacji oraz w nowych miejscach, w których brakuje stacji trzeciej generacji - informują urzędnicy.

Nowy typ rowerów będzie wyposażony m.in. w nadajnik GPS i zamek blokujący. Wypożyczenie i zwrot umożliwi komputer pokładowy.

Ponadto w systemie pojawi się możliwość wypożyczenia jednego z 30 rowerów elektrycznych. Od 2020 roku sezon PRM będzie mógł być przedłużany nawet o 3 miesiące.

Obecnie żeby korzystać z PRM trzeba mieć na koncie użytkownika minimum 10 zł. Od sezonu 2019 będzie to już 20 zł. Wciąż pierwsze 20 minut użytkowania jednośladu będzie bezpłatne.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
21℃
17℃
Poziom opadów:
16.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
4.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro