Reklama
Reklama

Nawet pięć lat więzienia za cofanie licznika w samochodzie. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

fot. Andreas Schmidt/wikimedia
fot. Andreas Schmidt/wikimedia

Związek Dealerów Samochodów szacuje, że nawet osiemdziesiąt procent importowanych samochodów ma cofnięte liczniki. Teraz chce z tym walczyć polski rząd.

O projekcie ustawy przyjętym przez rząd we wtorek poinformowała Rzeczpospolita. Dziś proceder przekręcenia liczników jest w Polsce powszechny i właściwie bezkarny. W krajach Europy Zachodniej takie działania uznawane są za przestępstwo i zagrożone są karą bezwzględnego pozbawienia wolności.

Teraz polski rząd chce wprowadzić podobne regulacje w Polsce. Przyjęty projekt ustawy przewiduje kary od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności za cofanie licznika, a także karę grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych dla osoby, która wymieni licznik niezgodnie z przepisami -Zabroniona będzie wymiana licznika, chyba, że nie działa lub konieczna jest wymiana całego elementu auta, z którym licznik jest związany. W takim przypadku będzie można wymienić go jedynie na model odpowiadający fabrycznie montowanemu w danej marce, typie i modelu pojazdu. Po takiej operacji trzeba będzie stawić się w stacji kontroli pojazdów dla dokonania odczytu, a diagnosta przekaże dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów - czytamy w Rzeczpospolitej.

Dodatkowe uprawnienia zyskają teżpolicja, żandarmeria wojskowa, Inspekcja Transportu Drogowego, straż graniczna i służby celno-skarbowe. Przedstawiciele tych służb w trakcie kontroli będą odczytywać stan licznika, a dane przekazywać do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych zmian.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro