Reklama
Reklama

Czy dojdzie do zjednoczenia poznańskich uczelni? Rektorzy spotkali się, by rozmawiać o federacji

prof. Andrzej Lesicki | fot. pracownicy.amu.edu.pl
prof. Andrzej Lesicki | fot. pracownicy.amu.edu.pl

Prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM odniósł się w specjalnym oświadczeniu do pojawiających się w mediach informacji o rzekomym utworzeniu Uniwersytetu Poznańskiego.

O sprawie w środę, 12 września poinformowała Gazeta Wyborcza, donosząc o możliwości zjednoczenia 5 z 8 poznańskich uczelni publicznych. Dzień później swoje oświadczenie w tej sprawie wystosował rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Andrzej Lesicki, częściowo potwierdzając doniesienia dziennika.

- Informuję, że w piątek 7 września br. spotkałem się z rektorami czterech poznańskich uniwersytetów: Medycznego, Przyrodniczego, Ekonomicznego i Akademii Wychowania Fizycznego, by porozmawiać o perspektywie federacji tych uczelni na podstawie przepisów prawnych zawartych w zapisach nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - pisze Lesicki.

Rektor UAM-u bardzo wyraźnie podkreślił jednak słowo "federacji". - Każdy z partnerów byłby nadal odrębną uczelnią, ze swoim rektorem, senatem (zapewne radą uczelni), statutem, strukturą, etc. Tworzylibyśmy federację, która przyczyniłaby się - jak zakładamy - do poprawy wizerunku Poznania jako ośrodka naukowego i stworzyłaby nowe perspektywy wejścia w struktury sieci uniwersytetów europejskich - twierdzi rektor.

Na spotkaniu nie zapadły żadne wiążące decyzje. Prof. Lesicki uczula też, by nie nazywać ewentualnej federacji fuzją, albo "wchłonięciem". Rozmowy o możliwej współpracy są efektem wchodzącej w życie Ustawy 2.0 o szkolnictwie wyższym. - Dzisiaj pojawiają się już inne możliwości, dlatego ustaliliśmy, że rozpoczynamy dopiero dyskusje z własnymi społecznościami, a informację upowszechnimy przy okazji inauguracji roku akademickiego 2018/2019 - zaznacza Lesicki.

- Szkoda, że nie udało mi się przekazać Państwu tych informacji, zanim dotarli do nich dziennikarze - kończy swoje oświadczenie rektor UAM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro