Reklama
Reklama

Czy dojdzie do zjednoczenia poznańskich uczelni? Rektorzy spotkali się, by rozmawiać o federacji

prof. Andrzej Lesicki | fot. pracownicy.amu.edu.pl
prof. Andrzej Lesicki | fot. pracownicy.amu.edu.pl

Prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM odniósł się w specjalnym oświadczeniu do pojawiających się w mediach informacji o rzekomym utworzeniu Uniwersytetu Poznańskiego.

O sprawie w środę, 12 września poinformowała Gazeta Wyborcza, donosząc o możliwości zjednoczenia 5 z 8 poznańskich uczelni publicznych. Dzień później swoje oświadczenie w tej sprawie wystosował rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Andrzej Lesicki, częściowo potwierdzając doniesienia dziennika.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


- Informuję, że w piątek 7 września br. spotkałem się z rektorami czterech poznańskich uniwersytetów: Medycznego, Przyrodniczego, Ekonomicznego i Akademii Wychowania Fizycznego, by porozmawiać o perspektywie federacji tych uczelni na podstawie przepisów prawnych zawartych w zapisach nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - pisze Lesicki.

Rektor UAM-u bardzo wyraźnie podkreślił jednak słowo "federacji". - Każdy z partnerów byłby nadal odrębną uczelnią, ze swoim rektorem, senatem (zapewne radą uczelni), statutem, strukturą, etc. Tworzylibyśmy federację, która przyczyniłaby się - jak zakładamy - do poprawy wizerunku Poznania jako ośrodka naukowego i stworzyłaby nowe perspektywy wejścia w struktury sieci uniwersytetów europejskich - twierdzi rektor.

Na spotkaniu nie zapadły żadne wiążące decyzje. Prof. Lesicki uczula też, by nie nazywać ewentualnej federacji fuzją, albo "wchłonięciem". Rozmowy o możliwej współpracy są efektem wchodzącej w życie Ustawy 2.0 o szkolnictwie wyższym. - Dzisiaj pojawiają się już inne możliwości, dlatego ustaliliśmy, że rozpoczynamy dopiero dyskusje z własnymi społecznościami, a informację upowszechnimy przy okazji inauguracji roku akademickiego 2018/2019 - zaznacza Lesicki.

- Szkoda, że nie udało mi się przekazać Państwu tych informacji, zanim dotarli do nich dziennikarze - kończy swoje oświadczenie rektor UAM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
5℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
2.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro