Reklama
Reklama

Premier Morawiecki w Poznaniu: "Polska suwerenna była i jest konkretnym wyrazem wiary, wyprowadzonym z korzeni wiary chrześcijańskiej"

fot. Włodzimierz Hoppel

Szef polskiego rządu przyjechał do stolicy Wielkopolski, aby uczestniczyć w otwarciu zebrania plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Zjazd europejskich biskupów rozpoczął się uroczystością w poznańskim Bazarze. 80 hierarchów spotkało się w celu wymiany myśli pomiędzy episkopatami i jednoczenia kościołów z różnych krajów. Wydarzenie wpisuje się także w obchody1050-lecia założenia biskupstwa w Poznaniu. Hasłem tegorocznego zebrania plenarnego jest "Solidarny duch Europy".

O solidarności mówił także obecny na otwarciu premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu zaznaczył, że współczesne media zbyt rzadko podkreślają rolę chrześcijańskich korzeni w tworzeniu się solidaryzmu społecznego. Zaznaczył też, że to właśnie wiara chrześcijańska pomogła w obronieniu Europy przed atakującymi ją w ostatnich dziesięcioleciach ideologiami. To właśnie głębokie zakorzenienie religii katolickiej, zdaniem premiera, pomogło wyzwolić się Polsce spod panowania Związku Radzieckiego. - Nie byłoby solidarności bez miłosierdzia - twierdzi Morawiecki.

Po uroczystości w Bazarze hierarchowie przenieśli się do kościoła farnego na msze kończącą pierwszy dzień zebrania plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy. W mszy uczestniczył również premier Morawiecki, wraz z kandydatem na stanowisko prezydenta Poznania, popieranym przez Zjednoczoną Prawicę, dr Tadeuszem Zyskiem.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
1℃
-2℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
49.56 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro