Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6

IPN chce usuwać miecze grunwaldzkie, bo... promują komunizm. Burmistrz chce o nie walczyć

BS
środa, 12.09.2018 r.
godz. 20.30
BS | środa, 12.09.2018 r., godz. 20.30
IPN chce usuwać miecze grunwaldzkie, bo... promują komunizm. Burmistrz chce o nie walczyć
fot. Piotr Pawlik/burmistrz Mirosławca

Przez Polskę cały czas przetacza się fala dekomunizacji. Z Polski znikają ulice i pomniki, które według IPN promują komunizm. Teraz specjaliści z IPN wzięli na cel miecze grunwaldzkie stojące przy drogach województwa zachodniopomorskiego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O sprawie poinformował burmistrz Mirosławca, w którym stoi jeden z kwestionowanych pomników prezentujących miecze grunwaldzkie. Drugi znajduje się na trasie pomiędzy Kaliszem Pomorskim a Mirosławcem, trzeci natomiast przy drodze krajowej numer 22 pomiędzy miejscowościami Stare Osieczno a Szczuczarz. 

Zdaniem IPN pomniki przedstawiają miecze grunwaldzkie w formie, która została im nadana przez Gwardię Ludową rozkazem o ustanowieniu odznaczenia "Krzyże Grunwaldu". Odznaczenie te otrzymali między innymi Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Konstanty Rokossowski i Wanda Wasilewska. Krzyż Grunwaldu został usunięty z polskiego systemu odznaczeń w 1992 roku.

Pismo w tej sprawie wpłynęło do GDDKiA w Szczecinie, a burmistrz Mirosławca zapowiada walkę o ocalenie pomnika - Przygotujemy pismo wyjaśniające i proponujące pozostawienie naszego pomnika na Wałeckiej. Mogę liczyć na Wasze podpisy pod takim pismem do wojewody? - poinformował Piotr Pawlik za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Na pytanie burmistrza mieszkańcy zareagowali entuzjastycznie i zapowiadają walkę o pozostawienie pomnika, a jeden z mieszkańców sugeruje - Czekamy na decyzję w sprawie rozbierania osiedli z wielkiej płyty!

Reklama