Reklama
Reklama

Osiedlowy radny - a kto to taki?

Poznaniacy bardzo niechętnie mieszają się do spraw politycznych. O ile krajowa scena polityczna rzeczywiście może zniechęcać, o tyle dziwi fakt, że mało który mieszkaniec naszego miasta interesuje się działalnością rad osiedli. W końcu to właśnie ten organ ma poprawiać jakość życia w poszczególnych częściach miasta i ma być swoistym łącznikiem między osiedlem i zarządzającymi miastem.

W Poznaniu działa obecnie pięć samorządów pomocniczych - na Starym i Nowym Mieście, Grunwaldzie, Jeżycach i Wildzie. Poszczególne dzielnice są podzielone na osiedla, a te są zarządzane przez osiedlowe rady. Rada osiedla stanowi swoisty łącznik pomiędzy mieszkańcami a zarządem miasta. Radni spośród osiedlowej społeczności wyłaniani są w wyborach z małych okręgów i mają być tymi, którzy będą pracowali na rozwój swojej okolicy i poprawę komfortu życia dla jej mieszkańców. Rzeczywistość jest jednak taka, że na wybory osiedlowych radnych mało kto idzie, samych radnych mało kto zna, a o zadaniach i uprawnieniach tego organu większość poznaniaków nie ma pojęcia.

Tymczasem, wbrew powszechnej opinii, rady osiedlowe mają znaczny wpływ na działanie lokalnych samorządów. Radni z poszczególnych dzielnic czy osiedli mogą zgłaszać do Rady Miasta i prezydenta postulaty oraz wnioski uwzględniające potrzeby lokalnych społeczności. Rada osiedla ma także wpływ na wszystkie projekty samorządowców dotyczące poszczególnych części miasta ich mieszkańców, może współorganizować i wspierać inicjatywy mające poprawić warunki życia mieszkańców osiedla, oceniać sposób prowadzenia przez miasto inwestycji i przedsięwzięć w poszczególnych dzielnicach Poznania. Co ważne, dla mieszkańców poszczególnych dzielnic, lokalni radni mają wpływ na ustalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i mogą współuczestniczyć w tworzeniu budżetu miasta - z uwzględnieniem potrzeb poszczególnych osiedli. Lokalne rady osiedlowe dysponują także pewnym budżetem wydzielonym z miejskiej kasy, który w całości ma być wydany na rzeczy, których dzielnica potrzebuje najbardziej.

Najbliższe wybory - do 15 rad - odbędą się 30 marca. W poniedziałek ruszy rejestrowanie kandydatów. Poznaniacy wybierać będą radnych m.in. do rady osiedla Łazarz, Sołacz, Głuszyna i Piątkowo. Kandydat na radnego musi mieszkać na danym osiedlu, a jego zgłoszenie musi być podpisane przez 15 mieszkańców danego okręgu wyborczego. Kandydaci mogą się zgłaszać do komisji wyborczych od poniedziałku do piątku w godzinach od 17 do 19. Informacje o adresach danych komisji znaleźć można na stronach internetowych www.city.poznan.pl.

Czy wiesz kto jest radnym na Twoim osiedlu?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
28.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro