Reklama
Reklama

Polska przywróci kontrolę na swoich granicach

fot. Marcin Bielecki/PAP

MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego przywrócone zostaną kontrole na granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.

Choć wewnątrz strefy Schengen, do której należy Polska, nie prowadzi się kontroli na granicach, to poszczególne państwa członkowskie mogą okresowo przywracać kontrolę na granicach. Zwykle takie decyzje podejmowane są przy okazji dużych międzynarodowych imprez. Tak będzie również tym razem.

Kontrole wprowadzone zostaną ze względu na organizację "24. Sesji Konferencji Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu" w Katowicach. Szacuje się, że do Polski przyjedzie wówczas nawet 30 tysięcy osób z ponad 200 krajów świata. Szczyt odbędzie się w dniach od 3 do 14 grudnia, a kontrole na granicach zostaną przywrócone w dniach od 22 listopada do 16 grudnia. MSWiA zapewnia, że działania nie będą uciążliwe dla podróżnych -Działania kontrolne będą prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na szlakach komunikacyjnych przecinających granicę państwową. Tymczasowa kontrola graniczna realizowana będzie w oparciu o mobilne patrole Straży Granicznej, wykorzystujące pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy wyposażone m.in. w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych i urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów. Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Na lotniskach kontroli granicznej mogą zostać poddani podróżni z wytypowanych lotów Schengen, a w portach morskich - uczestnicy wybranych rejsów promowych - informuje ministerstwo.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czeka nas kilkudniowy wzrost temperatur
23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro