Reklama
Reklama

Zobacz Poznań w 3D. GEOPOZ uruchomił testową wersję portalu pozwalającego przeglądać model 3D miejskiej kubatury

fot. GEOPOZ
fot. GEOPOZ

Internetowy serwis udostępniony przez poznański Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego znajduje się na razie w fazie beta. Można więc zgłaszać swoje uwagi.

Trójwymiarowy model Poznania nie obejmuje samych tylko budynków, ale także estakady, mosty, wiadukty, czy nawet altany na ogródkach działkowych, uwzględnia także chmury reprezentujące roślinność. Model Poznania w 3D w przeglądarce pozwala np. na samodzielne rysowanie obiektów, filtrowanie obiektów według dowolnego atrybutu, prowadzenie analizy zacienienia czy eksport modelu do pliku PDF. Prócz modeli 3D portal umożliwia też przeglądanie różnorodnych warstw w 2D. Chodzi m.in. o dane planistyczne, adresowe i ewidencyjne, plan miasta, ortofotomapę oraz statystyki dotyczące zaludnienia.

Jak informuje serwis Geoforum.pl, portal został wykonany w oparciu o oprogramowanie firmy virtualcitySYSTEMS. Sam model 3D Poznania powstał za to dzięki wrocławskiej spółce SHH, która jest także odpowiedzialna za wdrożenie systemu GIS do zarządzania i aktualizacji tym opracowaniem.

Portal znajduje się w fazie beta, pracownicy GEOPOZ proszą więc wszystkich chętnych do zgłaszania uwag. Testowa wersja serwisu znajduje się pod tym linkiem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro