Reklama

Związkowcy protestowali przed siedzibą PKP Cargo S.A.

fot. Halina P.
fot. Halina P.

W czwartek, w południe, odbyła się pikieta pracowników Zachodniego Zakładu Spółki w Poznaniu, w związku z łamaniem ustawy o związkach zawodowych.

Związkowcy z poznańskiego PKP Cargo S.A. zebrali się przed siedzibą spółki, ażeby dać wyraz sprzeciwu wobec nieprzestrzegania przez władze firmy praw pracowniczych, zagwarantowanych w polskim prawie. Chodzi o łamanie dwóch przepisów: art. 32 ustawy o związkach zawodowych oraz art 39 kodeksu pracy. Pierwszy z nich dotyczy osób szczególnie chronionych - ustawodawca zabronił pracodawcy zmieniania warunków pracy i płacy, bez zgody pracownika.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Tymczasem, trzem osobom zatrudnionym w zakładzie zmieniono umowę - bez zgody związków zawodowych, a w jednym przypadku nawet z ich wyraźnym sprzeciwem. Podobna sytuacja miała miejsce jeśli chodzi o nieprzestrzeganie zapisów z art. 39 kodeksu pracy. Ten przepis z kolei wymusza na pracodawcy konieczność uzgodnienia ze związkami zawodowymi wszelkich zmian w warunkach pracy i płacy pracownika, któremu zostały 4 lata do emerytury. Pomimo ochrony prawnej, władze zmodyfikowały umowy z dwoma pracownikami, znajdującymi się w okresie przedemerytalnym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro