Reklama

CBA zawiadomiło prokuraturę: rektor Uniwersytetu Artystycznego miał działać na szkodę uczelni

By Poznaniak - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27845171
By Poznaniak - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27845171

We wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu o możliwym popełnieniu przestępstwa przez Rektora Uniwersytetu Artystycznego.

Chodzi o możliwość przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. - Okoliczności wskazujące na możliwość popełnienia przestępstwa wystąpiły w związku z zawarciem, w latach 2016 - 2017, umów na obsługę prawną z dwiema kancelariami adwokackimi z Poznania. Umowy były zawierane bez prawidłowego oszacowania wartości udzielanych zamówień. Nie były także opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pomimo, że ich wartość przekraczała kwotę 30.000 euro. Pominięto także Zarządzenia Rektora UAP dotyczące zasad dokonywania zakupu dostaw, usług i robót budowlanych o wartości nieprzekraczającej równowartości kwoty 30.000 euro - relacjonował Temistokles Brodowski z CBA.

Z analiz wynika, że po zawarciu umów z kancelariami koszy obsługi prawnej wzrósł z 9 tys. zł miesięcznie do ponad 21 tys. zł.

- Należy też dodać, że obecnie, na skutek niepodpisania umów z dwoma ww. kancelariami na 2018 r. oraz w związku z podpisaniem umowy na obsługę prawną z jednym radcą prawnym, koszt obsługi prawnej uległ ponownie obniżeniu do kwoty 7.400 zł brutto miesięcznie - zaznaczył Brodowski.

Według CBA w wyniku działań rektora doszło do wyrządzenia szkód na kwotę prawie 200 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
50.05 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro