Reklama

Poznaniacy będą mogli w końcu zwiedzić Kaponierę Kolejową

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Remont Kaponiery Kolejowej zakończono w ubiegłym roku, ale do tej pory poznaniacy mogli oglądać wnętrza fortyfikacji jedynie przez przeszklone łuki. Teraz ma się to zmienić.

Kaponiera Kolejowa została wybudowana w 1872 i była elementem twierdzy poligonalnej, którego celem była ochrona torów kolejowych - Niewielu poznaniaków wie, co kryje się pod rondem Kaponiera. Dlatego odrestaurowaliśmy znajdującą się tam Kaponierę Kolejową, aby od strony przystanku PST mogli ją oglądać podróżni. Specjaliści podkreślają, że jest to jeden z nielicznych w Europie obiektów fortyfikacyjnych, służących obronie infrastruktury kolejowej, a który został odrestaurowany - mówił po zakończeniu remontu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Niestety poznaniacy mogli zajrzeć do wnętrza kaponiery jedynie przez szybę. Teraz się to zmieni, po raz pierwszy kaponiera zostanie udostępniona dla zwiedzających w trakcie nadchodzących Dni Twierdzy Poznań -25 i 26 sierpnia przy przystanku PST Rondo Kaponiera (w półkolistym foyer) będzie czekał przewodnik. Zwiedzanie w godzinach 10.00-13.00, w odstępach półgodzinnych (ostatnia grupa wchodzi o godzinie 12.30). Liczba miejsc w grupie ograniczona - informują organizatorzy dni.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości, zwiedzania będą też organizowane 2, 9, 16, 23 i 30 wrześniach. We wrześniu zwiedzenia będzie się odbywało na takich samych zasadach jak w trakcie Dni Twierdzy Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
45.67 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro