Reklama

Poznańska spalarnia śmieci przez następne 24 lata będzie dostarczać ciepło dla miasta

fot. SITA Zielona Energia/M. Kaczmarczyk
fot. SITA Zielona Energia/M. Kaczmarczyk

Spółki SUEZ Zielona Energia i Veolia Energia Poznań podpisały umowę o sprzedaży ciepła z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK).

- Przez półtora roku eksploatacji spalarni testowaliśmy zasady współpracy tej instalacji z poznańskim systemem ciepłowniczym. Dzięki doświadczeniom z tego okresu mogliśmy przystąpić do wynegocjowania kolejnej umowy na sprzedaż ciepła - powiedział portalowi WNP.pl zastępca prezydenta Poznania, Tomasz Lewandowski. - Ważnym dla miasta aspektem tej współpracy jest środowisko naturalne, gdyż dostęp do mocy gwarantowanej przez ITPOK jest efektem bezpiecznego wykorzystania energii z przetwarzania odpadów przy jednoczesnej kontrolowanej emisji oczyszczonego powietrza - dodaje Lewandowski.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Jak zauważa inny rozmówca serwisu, Stephane Heddesheimer, prezes Zarządu SUEZ Polska poznańska spalarnia jest projektem wyjątkowym i nowatorskim: - Wystarczy zwrócić uwagę na osiągnięcia i możliwości tej instalacji. Produkcja energii cieplnej w ITPOK odpowiada rocznemu zużyciu ciepła jednego z największych poznańskich osiedli Piątkowo - dodaje Heddesheimer.

Pierwsza w Polsce spalarnia, która powstała w ramach modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, w pełni zaspokaja także roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 40 tys. mieszkańców Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
20℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro