Reklama
Reklama

Biedronka wygrała sprawę w sądzie. Może otworzyć sklep w niedzielę

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Działająca od marca ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę pozwala na otwieranie sklepów zlokalizowanych na dworcach. Z tego przepisu skorzystała sieć Biedronka, która ma kilka sklepów zlokalizowanych na dworcach. Kontrowersje wzbudził punkt w Świeciu, a sprawa ostatecznie trafiła do sądu.

Zgodnie z przepisami w niedziele bez handlu mogą być otwarte między sklepy na dworcach. W pierwszą niedzielę bez handlu otwarto pięć sklepów sieci Biedronka, które zlokalizowane są na dworcach kolejowych. Tydzień później otwarto jeszcze dwie placówki. Sklep na dworcu Wrocław Główny oraz przy dworcu autobusowym w Świeciu. I to właśnie ten ostatni sklep zainteresował inspekcję pracy. Sklep znajduje się w byłym budynku dworca PKS - To, że wisi tam taki szyld, bo ktoś go zapomniał zdjąć 20 lat temu nie znaczy, że to PKS. Nie ma tam kas biletowych, poczekalni i dyspozytorni. Jest za to informacja, że bilety można kupić u kierowcy, a pasażerowie na zewnątrz czekają na swoje autobusy. Według ustawy, Biedronka w Świeciu powinna więc być zamknięta - mówił po kontroli Waldemar Adametz z bydgoskiej Inspekcji Pracy w rozmowie z Gazetą Pomorską.

Właściciel sklepu nie zgodził się z decyzją inspekcji, a sprawa trafiła do sądu -Nasz sklep znajdujący się w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego, na dworcu autobusowym, będzie czynny w nadchodzącą niedzielę w godz. 8-20. Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, sklepy zlokalizowane na dworcach i w miejscach obsługi podróżnych mogą być otwarte również w niedziele wolne od handlu. Decyzja o ponownym otwarciu placówki w Świeciu w niedziele niehandlowe wiąże się z postanowieniem Sądu Rejonowego w Świeciu, który jednoznacznie uznał, że nasz sklep znajduje się na dworcu i w związku z tym, zgodnie z prawem, może być czynny w dni objęte ustawą o ograniczeniu handlu - poinformowałobiuro prasowe Jeronimo Martins Polska S.A w komunikacie przesłanym do lokalnego portalu nswiecie.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro