Reklama
Reklama

Wzywają strażaków do usuwania gniazd os. "Sądziłem, że straż jest od ratowania życia a nie zajmowania się tak błahymi sprawami"

fot. Jakub, archiwum

Poznaniacy nagminnie wzywają strażaków do usuwania gniazd os, szerszeni i pszczół. Tylko od kwietnia w Poznaniu i powiecie interweniowali w tej sprawie już około 700 razy.

Od kilku dni nasza sąsiadka ma na podwórku gniazdo os. Zwracaliśmy jej uwagę żeby je usunęła, ale nic sobie z tego nie robiła dopóki jej nie zaczęły przeszkadzać. Dopiero wtedy zadzwoniła po ... i tu ciekawostka straż pożarną - pisze nasz czytelnik, mieszkaniec ulicy Migdałowej w Poznaniu. Całe życie sądziłem, że straż jest od ratowania życia a nie zajmowania się tak błahymi sprawami. Sam mam dwoje dzieci uczulonych na owady i wiem, że jak się pojawiają pierwsze co zabieram je do domu i chronię. Nigdy nie przyszło mi namyśl żeby wzywać strażaków i to aż dwa wozy. Tych biednych strażaków było więcej niż os ... oczywiście sąsiadka krzyczała że oni od tego są - dodaje. A co jak w tym czasie gdzieś będzie wypadek albo pożar? To będziemy musieli czekać bo wozy uganiają się za osami? - kończy nasz czytelnik.

Strażacy przyznają, że podobnych zgłoszeń w sezonie mają mnóstwo. Od 1 kwietnia odnotowaliśmy ich około 700 - mówi dyżurny MSK w Poznaniu. Tylko w sierpniu każdego dnia można naliczyć nawet ponad 10 takich zgłoszeń, nie licząc tych wezwań, które są nieuzasadnione, a jest ich nawet kilkakrotnie więcej - dodaje. Jak wyjaśniają strażacy w sytuacji zagrożenia zgodnie z procedurami na miejsce należy wysłać sześciu strażaków, dlatego często pojawiają się dwa wozy.

Kiedy takie zgłoszenia są nieuzasadnione? Straż pożarna usuwa gniazda owadów, z miejsc w których mogą one stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia, w szczególności u osób o ograniczonej zdolności poruszania się (np. niepełnosprawni, duże grupy dzieci), czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych - informuje st. kpt. Kamil Witoszko z KM PSP w Poznaniu. W pozostałych przypadkach oraz sytuacji, w której skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusi konieczność zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm działania strażaków polegać będą na: 1. ewakuacji osób ze strefy zagrożenia, 2. oznakowania miejsca zdarzenia, 3. oraz pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi - dodaje.

Przy okazji strażacy przypominają też, że na ich stronie można znaleźć wykaz firm zajmujących się między innymi likwidacją gniazd os i szerszeni. Szczegóły tutaj.

Pamiętajmy równocześnie, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi - kończy st. kpt. Witoszko.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
3.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro