Reklama

Remont szlaku kolejowego pomiędzy Lesznem a Rawiczem. Nawet pół roku opóźnienia

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

Trasa kolejowa Poznań - Wrocław remontowana jest od kilku lat. Już na wcześniejszych etapach występowały spore opóźnienia, a teraz okazuje się, że opóźni się również zakończenie remontu na odcinku pomiędzy Lesznem a Rawiczem.

O problemach na remontowanym od 2017 roku odcinku Leszno - Rawicz poinformował branżowy portal Rynek Kolejowy -Jest duże ryzyko, że nie dotrzyma (przyp. red: wykonawca) terminu zakończenia prac do końca 2019 roku. W tej chwili widzimy półroczne opóźnienie- informuje Zbigniew Wolny z biura prasowego PKP PLK w rozmowie z portalem i dodaje -Ograniczenia w realizacji robót wynikają z problemów wykonawcy. Rozmawiamy z wykonawcą, by mobilizował swój potencjał i sprostał podpisanej umowie. Wykonawca został zobowiązany do intensyfikacji prac. PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą stały monitoring robót.

Remont prowadzi włoska firma Astaldi, a jej rzecznik tłumaczy opóźnienia między innymi problemami na rynku budowlanym. Problemem ma być między innymi zakup materiałów budowlanych w odpowiedniej ilości oraz ich transport -Zwykle na kontraktach kolejowych materiały dowozi się je koleją, obecnie jednak ze względu na brak mocy przerobowych przewoźników trzeba wykonywać przewozy po drogach - a to wymaga dodatkowych prac związanych z budową dojazdów - wyjaśnia Mateusz Witczyński. Rzecznik wskazuje też na problemy podwykonawców, którzy mają problemy ze znalezieniem pracowników budowlanych.

Prowadzone prace bardzo mocno ograniczają przepustowość linii kolejowej, a w przypadku zdarzeń losowych na szlaku powodują ogromne opóźnienia pociągów. Tylko w ostatnim czasie kilka razy informowaliśmy o kłopotach pasażerów jeżdżących pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
61.60 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro