Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -3
Reklama

Podano termin wyborów samorządowych: 21 października wybierzemy radę miasta i prezydenta

j
wtorek, 14.08.2018 r.
godz. 10.19
j | wtorek, 14.08.2018 r., godz. 10.19
Podano termin wyborów samorządowych: 21 października wybierzemy radę miasta i prezydenta

Premier Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił datę wyborów do lokalnych samorządów. Ich pierwsza tura odbędzie się 21 października. Drugą zaplanowano na 4 listopada.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1029 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

We wtorek na stronie Dziennika Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Głosowanie na radnych odbywa się tylko w pierwszej turze, 21 października. Jeżeli głosowanie tego dnia na prezydentów miast, wójtów i burmistrzów nie przyniesie rozstrzygnięcia, druga tura wyborów na te urzędy odbędzie się 4 listopada. 

Termin wyborów musiał być wyznaczony na dzień wolny od pracy, a także nie wcześniej niż 30 dni oraz nie później niż 7 dni przed upływem kadencji samorządowców. Obecne kadencje prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz radnych gmin, powiatów i sejmików, upływają 16 listopada. Pod uwagę brane były jeszcze dwie daty jeśli chodzi o pierwszy termin - 28 października oraz 4 listopada – ostatecznie zostały one odrzucone.

Ze względu na fakt, że data jesiennych wyborów jest już znana partie polityczne, koalicje, stowarzyszenie, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. W związku z ogłoszeniem przez premiera decyzji o jesiennych wyborach samorządowych partie polityczne, koalicje, stowarzyszenie, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą już tworzyć komitety wyborcze.

Reklama