Reklama
Reklama

Poznań: dzięki miejskiemu programowi in vitro na świat przyszło już 17 dzieci

Miejski program in vitro działa już rok.

Miejski program in vitro jest odpowiedzią na decyzję rządu, który wycofał się z finansowania metody in vitro. Już w styczniu 2017 roku radni przegłosowali uruchomienie programu i zagwarantowali środki na jego realizację. Miejski program w Poznaniu realizują trzy placówki: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz IVITA.

W obecnym momencie najwięcej wolnych miejsc dla par, które chciałyby przystąpić do programu, jest w klinice IVITA - mówi Joanna Olenderek, zastępca dyrektora ds. zdrowia Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Poznania. Wolne miejsca są też w InviMedzie. Z kolei w klinice przy ul. Polnej, zainteresowanie programem jest tak duże, że nowe pary będą musiały trochę poczekać - dodaje.

Żeby skorzystać z miejskiej dopłaty do in vitro - trzeba spełnić określone kryteria. Pary powinny pozostawać w związku małżeńskim lub partnerskim i mieszkać na terenie Poznania. Muszą mieć udokumentowane wcześniejsze bezskuteczne leczenie niepłodności, a wiek kobiety powinien mieścić się w granicach 20-43 lata. Pary muszą też wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiedniej placówce. Po spełnieniu wymogów formalnych, kwalifikacji medycznej i wystawieniu przez realizatora orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia, wniosek o zatwierdzenie finansowania dla wnioskującej pary przekazywany jest do Urzędu Miasta Poznania.

Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń. Zgodnie z zależeniem program będzie działał do 2020 roku. Na jego realizację programu miasto przeznaczy 1,8 mln zł na każdy rok trwania programu.

Chciałbym kontynuacji programu po 2020 roku - deklaruje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Dla wielu par starających się o dziecko to naprawdę kwestia kluczowa. Kontynuacja byłaby też racjonalna ze względów czysto proceduralnych. Nasz program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, z opcją przedłużenia. Po zakończeniu programu, by rozpocząć kolejne, konieczna będzie nowa opinia, a to pociągnie za sobą kolejne procedury - dodaje.

Dzięki programowi w ciągu 12 miesięcy na świat przyszło już 17 dzieci, w tym trzy pary bliźniąt. 132 kobiety zaszły w ciąże (w tym 19 z nich - w ciąże wielopłodowe). To najlepszy dowód na to, jak bardzo ten program jest potrzebny - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Od czasu uruchomienia programu zgłosiło się do niego aż 398 par. Bez miejskiego wsparcia być może nie miałyby one innej szansy na dziecko - dodaje.

Dofinansowanie z miejskiej kasy wynosi do 5 tys. złotych i obejmuje maksymalnie trzy procedury. Szczegóły dotyczące programu można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro