Reklama
Reklama

170 lat temu przyjechał do Poznania pierwszy pociąg. W sobotę odbyła się celebracja tej historycznej chwili

fot. Włodzimierz Hoppel

250 osób załapało się na przejażdżkę dookoła miasta zabytkowym pociągiem, napędzanym parową lokomotywą. Wydarzeniu towarzyszyły także rozmaite animacje.

Początek przejazdu historycznego parowozu miał miejsce na Dworcu Letnim. Stamtąd zasłużony pociąg skierował się na Starołękę, następnie zahaczył o Franowo, by potem obrać kurs na Kiekrz. Swój bieg zakończył na dworcu letnim, gdzie miały miejsce także inne atrakcje, które zaserwowano poznaniakom z okazji upamiętnienia pierwszego pociągu, który zawitał do Poznania.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


Oprócz zwiedzania starego pociągu, na gości wydarzenia czekały także zabytkowe samochody i autobus oraz konkurs poznańskiej gwary. Służba Ochrony Kolei zaprosiła ich za to do swojego samochodu dowodzenia.

Pierwszy pociąg dotarł do stolicy Wielkopolski ze Szczecina, aż... 7 godzin, gdyż jeździł on z prędkością nie przekraczającą 25 km/h. Stacja, która przyjęła pierwszych pasażerów, którzy dotarli do Poznania koleją znajdowała się wówczas na terenie wsi Jeżyce.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wraca lato! Od środy w Poznaniu ponownie zacznie robić się cieplej
20℃
15℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro