Reklama
Reklama

Tramwaje z tęczowymi flagami kursują po Poznaniu. "Czy naprawdę musimy żyć w Tęczogrodzie czy Rainbow City? Cała Polska się z nas śmieje"

fot. Lusia
fot. Lusia

Flagi na tramwajach pojawiły się okazji piętnastego Marszu Równości, który w sobotę przejdzie ulicami miasta.

Flagi na tramwajach zauważyli nasi czytelnicy. Kto pozwolił na tęczowe flagi na pojazdach komunikacji miejskiej? W ten sposób Poznań zawsze świętował ważne uroczystości państwowe i lokalne. A teraz co świętujemy? Wybory Mistera Geja? - pisze nasza czytelniczka. Mam znajomych gejów, toleruję ich, lubimy się bardzo, dość często widujemy, ale oni się tak nie obnoszą ze swoją innością. Nie muszą trąbić całemu światu, że są inni, po prostu są ze sobą i my to akceptujemy. Czy naprawdę musimy żyć w Tęczogrodzie czy Rainbow City? Cała Polska się z nas śmieje... Skończmy już z tym cyrkiem - dodaje.

Jako rodowita mieszkanka Poznania jestem zbulwersowana dzisiejszymi flagami na tramwajach ja rozumiem Marsz Równości - maszerujcie sobie ile wlezie, ale czy ktoś jak jest np. Boże Ciało obwiesza tramwaje? Może ja nie chcę jeździć z tymi flagami, może to narusza moje przekonania - komentuje kolejna czytelniczka.

Okazuje się, że dziś rano na ulice stolicy Wielkopolski wyjechało 180 tramwajów ozdobionych tęczowymi flagami. Sztandary społeczności LGBT+ zawisły również na jednej z głównych ulic miasta. Wszystko z okazji piętnastego Marszu Równości. To będzie największy Marsz Równości w historii Poznania i zadbaliśmy o to, by jego oprawa była odpowiednia. Dziś i jutro wszystkie tramwaje w mieście będą jeździły ozdobione tęczowymi flagami. Wywiesiliśmy je również na Alei Niepodległości. To pierwsza taka sytuacja w Polsce, nigdy wcześniej w żadnym mieście tęcza nie była aż tak widoczna - mówi Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall, organizator wydarzenia.

Przypominamy Marsz Równości po raz pierwszy w tym roku przejdzie m.in. przez rondo Kaponiera. Marsz wyrusza w sobotę o 14:00 z KontenerART przy brzegu Warty. Poprzedzi go wielki piknik, który wystartuje o 11:00 i potrwa do późnych godzin wieczornych. Pojawią się koncerty, foodtrucki, stoiska organizacji pozarządowych, specjalna strefa dla dzieci oraz inne niespodzianki - dodaje Sulwiński.

Po raz pierwszy Marsz Równości w Poznaniu odbywać się będzie pod patronatem prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

Jak wyjaśnia rzecznik Grupy Stonewal tęczowe flagi, które pojawiły się na tramwajach to tylko i wyłącznie inicjatywa organizatorów, za którą trzeba było zapłacić jak za każdą reklamę. Jeśli chodzi o flagi wywieszane na ulicy zawsze załatwiamy to we własnym zakresie w uzgodnieniu z plastykiem miejskim - tłumaczy Sulwiński. Podobnie jak flagi, które dziś pojawiły się na tramwajach. To nasza inicjatywa, za którą zapłaciliśmy z własnych pieniędzy - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro