Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
3 0
Reklama

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność: niektórzy zapłacą krocie, inni grosze

sk
czwartek, 9.08.2018 r.
godz. 12.39
sk | czwartek, 9.08.2018 r., godz. 12.39
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność: niektórzy zapłacą krocie, inni grosze
fot. Edyta Stec, archiwum

Wkrótce kosztowne użytkowanie wieczyste gruntów zmieni się we własność. Nie wszyscy przejdą jednak ten proces na równych zasadach.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1023 hPa
JUTRO
pogoda
3°C 1017 hPa
POJUTRZE
pogoda
5°C 1012 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Odpowiednia ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Na jej mocy od 1 stycznia użytkowanie wieczyste gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi zmieni się we własność.
 
W zamian trzeba przez 20 lat uiszczać opłatę przekształceniową, równą ostatniej rocznej opłacie za użytkowanie wieczyste.
 
Jak informuje "Rzeczpospolita", rzecznik praw obywatelskich już teraz otrzymuje skargi. Powodem są pieniądze.
 
W przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa przewidziano spore bonifikaty: jednorazowe uiszczenie opłaty oznaczać będzie 60 proc. zniżki, co w praktyce przełoży się na bardzo duże kwoty.
 
Natomiast w przypadku gruntów komunalnych ewentualna bonifikata pozostanie w gestii samorządów. Pieniądze z użytkowania wieczystego to dla gmin ważny dochód, można więc zakładać, że nie będą one chętne do udzielania bonifikat.
 
Ponadto gminy nie aktualizują opłat za użytkowanie wieczyste równocześnie dla wszystkich gruntów. "Rzeczpospolita" podaje przykład dwóch mieszkanek Warszawy, żyjących blisko siebie w blokach z tej samej epoki i lokalach o podobnym metrażu: jedna z kobiet płaci 1600 zł rocznie, druga 190 zł. Różnica w opłacie przekształceniowej będzie wiec gigantyczna.
Reklama