Reklama
Reklama

Kłopoty zastępcy prezydenta, Tomasza Lewandowskiego. Kandydat lewicy dawał zlecenia na kilkaset tys. zł swojemu koledze

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Orbsay Solutions przez ostatnie dwa lata obsługiwało spółki komunalne nadzorowane przez zastępcę prezydenta. Jej prezesem jest dobry znajomy Lewandowskiego.

Wątpliwości związane z umowami zawieranymi przez Lewandowskiego ujawnił przed dwoma tygodniami Głos Wielkopolski. Przebywający wówczas na wakacjach prezydent Jaśkowiak, nie komentował sprawy ze swoim zastępcą w roli głównej. Aż do teraz. Prezydent, ustami swojej rzecznik, Hanny Surmy, poprosił Lewandowskiego o wyjaśnienia, oczekuje też informacji odnośnie trybu dokonywania uzgodnień z firmą należącą do dobrego kolegi Tomasza Lewandowskiego. Zaznaczył przy tym, że wykorzystywanie pozycji politycznej do uzyskiwania intratnych zleceń jest nieetyczne. Zarazem jednak - jak uważa prezydent - "znajomości nie mogą wykluczać różnych podmiotów z funkcjonowania na rynku w danej branży". Samo pojawienie się informacji o nieprawidłowościach, tłumaczy poniekąd zbliżającymi się wyborami. I to właśnie zbliżające się wybory mają być, zdaniem Jaśkowiaka, okazją do weryfikacji konkretnych polityków i działań, jakie podejmują.

O wątpliwych etycznie układach zastępcy prezydenta miasta, wypowiedzieli się też inni kandydaci. Związany z Prawem i Sprawiedliwością Tadeusz Zysk uważa, że należy się przyjrzeć porozumieniu programowemu, zawiązanemu pomiędzy PO a lewicą. Kandydat PiS-u zastanawia się, czy ma ono związek z powstaniem firmy Orbsay Solutions. Jedno i drugie wydarzenie dzieli zaledwie miesiąc. Z kolei Jarosław Pucek domaga się od prezydenta Jacka Jaśkowiaka ujawnienia wszystkich umów zawieranych przez miasto z firmą Bartłomieja Stroińskiego, byłego działacza SLD. Dorota Bonk-Hammermeister ze Społecznej Koalicji Prawo do Miasta oczekuje, że cała sprawa nie przejdzie bez echa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro