Służby apelują o rozsądek nad wodą. Sobota była tragiczna
Pogoda zachęca do odpoczywania nad wodą. Mundurowi apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Według danych Komendy Głównej Policji początku kwietnia w całym kraju utonęło ponad 281 osób - tylko w sobotę zgodnie z raportem dobowym Rządowego Centrum Bezpieczeństwa utonęło aż 14.
Służby apelują do wszystkich o rozwagę i zapewniają, że robią wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo wypoczywających. Od początku wakacji w okolicach poznańskich kąpielisk tereny patrolują policjanci we współpracy z funkcjonariuszami Straży Miejskiej - to działania w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo ... nad wodą". Miedzy innymi tylko w ostatnich dniach w ramach trwającej akcji mundurowi przeprowadzili działania prewencyjno - profilaktyczne nad Jeziorem Lusowskim czy spotkali się z dziećmi z Młodzieżowego Domu Kultury na Dębcu. Podczas spotkań policjanci kontrolowali teren kąpielisk pod kątem bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą oraz teren wokół jeziora z uwagą na amatorów kąpieli w miejscach niedozwolonych. Mundurowi rozmawiali z ratownikami pracującymi na plaży na temat bezpieczeństwa, ale najwięcej czasu poświęcili wypoczywającym nad jeziorem plażowiczom. Przeprowadzili również prelekcje z dziećmi, które wolny czas spędzały na zorganizowanej półkolonii, a wszystko po to, aby przekazać im wiedzę jak reagować w sytuacji niebezpiecznej - informuje st. sierż. Marta Mróz z poznańskiej policji.
Funkcjonariusze przypominali o zasadach, związanych w szczególności z bezpieczną kąpielą, korzystaniem z kąpielisk strzeżonych, stosowaniu się do poleceń ratowników oraz dbania o własne mienie na plaży - dodaje.
W pełnej gotowości, by w sytuacjach zagrożenia nieść pomoc są również strażacy, którzy też apelują do plażowiczów o zachowanie rozsądku nad wodą. Wysokie temperatury i słońce sprawiają, że wiele osób aktywnie wypoczywa nad wodą. Niestety woda, która przynosi nam ochłodę, często staje się przyczyną ludzkich nieszczęść. Tymczasem, aby wypoczynek nie zamienił się w tragedię, wystarczy rozwaga, poczucie odpowiedzialności oraz zdrowy rozsądek. Przecenianie własnych umiejętności podczas kąpieli lub niewystarczająca opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach - informują strażacy z JRG 1. w Poznaniu.
Ponadto policjanci, co roku przypominają, że na plażę nie należy wybierać się z alkoholem. To właśnie po alkoholu dochodzi najczęściej do utonięć. Alkohol w połączeniu z często występującym szokiem termicznym powodują tragiczne skutki. Apelujemy do wszystkich osób o rozsądek. Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu - wszystkie osoby, które tak się zachowują muszą pamiętać, że robią to na własną odpowiedzialność - mówi st. sierż. Marta Mróz. Ponadto apelujemy, by wchodzić do wody jedynie w miejscach strzeżonych, gdzie o nasze bezpieczeństwo dba ratownik i jest w stanie w każdej chwili zareagować - dodaje. Pamiętajmy też o kieszonkowcach, którzy nie mają wakacji i zdarzają się sytuacje, że gdy tylko na chwilę pozostawimy na ręczniku portfel, telefon czy inny wartościowy przedmiot po powrocie może już go nie być - kończy.