Reklama

Nie żyje generał Zbigniew Ścibor-Rylski

fot. Jacek Turczyk / PAP
fot. Jacek Turczyk / PAP

Piątkowy wieczór przyniósł smutną informację o śmierci bohatera Powstania Warszawskiego. Generał sporą część swojego powojennego życia spędził w Poznaniu.

Dwukrotnie odznaczony srebrnym krzyżem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, żołnierz Armii Krajowej, zmarł późnym popołudniem w warszawskim szpitalu wojskowym przy Szaserów. O jego śmierci poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego, którego Ścibor-Rylski był weteranem.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Generał znaczną część swojego życia spędził w Poznaniu, gdzie pod zmienionym nazwiskiem osiadł po wojnie. W stolicy Wielkopolski pracował m.in. w Biurze Samochodów Remontowanych "Motozbyt" oraz jako kierowca w Poznańskim Przedsiębiorstwie Transportowym.

W 2012 Instytut Pamięci Narodowej ujawnił współpracę generała z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa, jednak proces lustracyjny został wkrótce po tym przerwany, z uwagi na zły stan zdrowia członka Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Już podczas zeszłorocznych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, generał Ścibor-Rylski żegnał się z obecnymi na uroczystości. W swoim przejmującym przemówieniu sporo uwagi poświęcił młodym ludziom, przekonując ich, by doceniali to, że "żyją w tak wspaniałym kraju, jak Polska".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro