Reklama
Reklama

Po kontroli CBA w Urzędzie Miasta: miasto powinno domagać się 7 mln zł od Automobilklubu Wielkopolskiego

fot. Przemysław Cholewiński

Zawiadomienie do prokuratury jest efektem kontroli funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w poznańskim urzędzie miasta.

- Delegatura CBA w Poznaniu zakończyła kontrolę wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji związanych z rozporządzaniem przez Urząd Miasta Poznania mieniem komunalnym w postaci nieruchomości "Tor Poznań" w latach 2010-2017. Nieruchomość ta jest użytkowana przez Stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski - powiedział Piotr Kaczorek z CBA.

Zawiadomienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa nadużycia/przekroczenia uprawnień przez m.in. obecnego i byłego dyrektorów wydziału prowadzącego sprawy gospodarowania nieruchomościami Miasta Poznania, obecnego i byłego Zastępców Prezydenta Miasta Poznania, którzy nadzorowali ten wydział oraz dyrektora wydziału zajmującego się finansami miasta.

- W trakcie prowadzonej kontroli ustalono, że pomimo uzyskania na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego z kwietnia 2011 r. tytułu prawnego do nieruchomości "Tor Poznań", tj. prawa własności, Miasto Poznań nie uregulowało kwestii związanych z pobieraniem opłat z tytułu bezumownego użytkowania gruntu przez Stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski.Z dokumentów zgromadzonych w kontroli wynika, że poznański ratusz uzyskując tytuł prawny uzyskał jednocześnie możliwość prawną do obciążenia Automobilklubu Wielkopolskiego za korzystanie przez lata z "Toru". Zaniechano tych działań, skutkiem czego było przedawnienie roszczeń w 2017 roku. Wysokość potencjalnej szkody z tego tytułu wynosi nie mniej niż 7,2 mln zł - przekazał Kaczorek.

Umowa najmu obejmuje teren o wielkości 56 hektarów, mimo to najemcy mają dostęp do całego kompleksu "Toru Poznań", mającego w sumie prawie 85 hektarów.

Ponadto według CBA miasto nie miało prawa wynająć obiektu w trybie bezprzetargowym, ponieważ Automobilklub prowadzi na nim działalność zarobkową. Bezzasadna miała być również bonifikata w czynszu w okresie grudzień 2016 - czerwiec 2018 na ponad 620 tys. zł.

Ponadto sam Automobilklub miało niesłusznie deklarować część toru do zwolnień podatkowych, przez co w latach 2010-12 miasto straciło ok. 1,4 mln zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Nawałnice przeszły przez Wielkopolskę. We wtorek znowu może zagrzmieć!
30℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
8.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro