Reklama

Za pieniądze z Unii Europejskiej chcą wyremontować linie kolejowe do Międzychodu

fot. Olympic1981/wikimedia
fot. Olympic1981/wikimedia

O konieczności reaktywacji połączeń kolejowych do Międzychodu mówi się od lat. W tym roku sprawy nabrały tempa, a PKP PLK rozważa możliwość wpisania rewitalizacji linii ze środków UE.

O planach reaktywacji połączeń kolejowych do Międzychodu pisaliśmy wielokrotnie. W tym roku na terenach położonych wzdłuż linii kolejowych numer 363 i 368 przeprowadzono badania wśród mieszkańców, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Lokalny samorząd zlecił też przygotowanie dokumentu "Opracowanie prognozy wielkości przewozów pasażerskich i towarowych dla planowanych do rewitalizacji linii kolejowych nr 363 Rokietnica -Międzychód oraz nr 368 Szamotuły - Międzychód", który ma być podstawą dla podjęcia prac przy ewentualnej reaktywacji powyższych linii.

Sprawą zajmuje się też PKP PLK, które rozważa umieszczenie obu linii na liście inwestycji dla nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021 - 2027 -W toku przygotowania listy potencjalnych inwestycji kolejowych dla perspektywy po roku 2020, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zgłosił, że prowadzane są analizy potencjalnej wielkości przewozów na połączeniach kolejowych z Rokietnicy i Szamotuł do Międzychodu. Urząd Marszałkowski zgłosił je jako potencjalne projekty inwestycyjne. Są one objęte analizami na potrzeby przygotowania projektów dla Nowej Perspektywy w Spółce. Ostateczna lista projektów będzie również uwarunkowana dostępnością środków finansowych, w tym finalnymi uzgodnieniami z organizatorem transportu - Urzędem Marszałkowskim oraz możliwościami w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Decydujące będą także wyniki dotyczące prognoz potencjalnych wielkości przewozów zleconych przez Urząd Marszałkowski - mówi w rozmowie z portalem Rynek Kolejowy Zbigniew Wolny z PKP PLK.

Na razie trudno powiedzieć, jaki byłby koszt rewitalizacji obu linii, ale już dziś wiadomo, że będą to duże pieniądze. Linie od dawna są nieprzejezdne i ich ponowne uruchomienie wiąże się z kompleksową przebudową.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
16℃
Poziom opadów:
11.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro