Najdłuższe zaćmienie w tym wieku, a w Poznaniu chmury...

fot. Karolina
fot. Karolina

Zaćmienie, które można obserwować od godz. 21:30 w piątkowy wieczór jest jedynym takim zjawiskiem w całym XXI w.

Zaćmienie księżyca ma trwać aż 103 minuty, najlepiej widoczne będzie nad Afryką Wschodnią i Azją Środkową, a także nad Azją Wschodnią, Afryką Zachodnią, Australią i Europą. Jedna i w Poznaniu i jego okolicach zjawisko elektryzuje pasjonatów astronomii i astrologii. Podobnego zaćmienia księżyca nie było od stu lat, a następnego nie mamy prawa się spodziewać przed końcem XXI w. Zaćmieniu księżyca ma towarzyszyć także tzw. Wielka Opozycja Marsa.

Nic więc dziwnego, że temat angażuje wielu fanów niezwykłych zjawisk. Dwie podpoznańskie gminy poczyniły nawet przygotowania do specjalnego obserwowania zaćmienia. W Lusówku i Swarzędzu, bo o nich mowa, zaaranżowano obserwatoria oraz liczne atrakcje mu towarzyszące. Podobne wydarzenie zorganizowano również na ratajskiej plaży, gdzie zaćmieniu wtórować ma muzyka podczas księżycowej potańcówki.

Wygląda jednak na to, że pogoda nie sprzyja poznańskim i podpoznańskim badaczom nieba. Tak, jak poznaniacy mieli nad sobą przez cały tydzień względnie czyste niebo, tak teraz - jak na złość - sklepienie niebieskie zostało spowite gęstymi chmurami, co znacznie utrudni obserwacje.

Poniżej zdjęcia od czytelników.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro