Reklama
Reklama

1 sierpnia w Poznaniu zawyją syreny. W Powstaniu Warszawskim walczyli także mieszkańcy Wielkopolski

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Stolica Wielkopolski tradycyjnie włączy się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia miną 74 lata od godziny "W". Punktualnie o 17:00 w Poznaniu i innych polskich miastach zawyją syreny alarmowe.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się już godzinę wcześniej, złożeniem kwiatów pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. Dominikanów (al. Niepodległości 20). Na 15:30 zaplanowano mszę świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry.

Następnie uczestnicy przejdą pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie po zamilknięciu syren złożone zostaną kwiaty i odczytany zostanie Apel Pamięci.

- W związku z uroczystościami wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu. W czasie obchodów obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na odcinku ul. Wieniawskiego od ul. Noskowskiego w stronę ul. Libelta. W godzinach 14 - 19 na wskazanym odcinku ul. Wieniawskiego obowiązywać będzie zakaz wjazdu, z wyjątkiem pojazdów upoważnionych - informuje miasto.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i skapitulowało po 63 dniach. Zginęło kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy, a straty w ludności cywilnej przekroczyły 200 tysięcy.

Na ulicach stolicy walczyła spora grupa mieszkańców Wielkopolski, takich jak Adam Borys ps. "Pług", który był dowódcą znanego batalionu "Parasol".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Poznań w środę niemal najcieplejszy w Polsce. Idzie załamanie pogody
25℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.76 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro