Reklama
Reklama

Astronomiczne widowisko na lipcowym niebie. Zaćmienie księżyca i wielka opozycja Marsa

fot. Jarosław Jasiński/CC0/wikimedia
fot. Jarosław Jasiński/CC0/wikimedia

W piątek na niebie będzie można obserwować dwa niezwykle ciekawe zjawiska astronomiczne. Wyjątkowe długie zaćmienie księżyca oraz wielką opozycję Marsa.

Tegoroczne zaćmienie zbiegnie się z apogeum Księżyca. Oznacza to, że księżyc będzie w największym oddaleniu od Ziemi, a dzięki temu zjawisko będzie wyjątkowo długie -Początek całkowitego zaćmienia nastąpi o godzinie 21:30, koniec o godzinie 23:13 czasu letniego, co stwarza bardzo dogodne warunki do jego obserwacji - informują astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UAM. Będzie to najdłuższe zaćmienie w XXI wieku.

Jednocześnie tego dnia będzie można obserwować wielką opozycję Marsa. Oznacza to, że znajdzie się on najbliżej Ziemi -Mars będzie widoczny poniżej Księżyca, w odległości kątowej zaledwie ok. 6 stopni od niego. Na prawo od Księżyca i Marsa będziemy też mogli podziwiać jasno świecącego Saturna - wyjaśniają astronomowie.

Naukowcy wyjaśniają, że obserwację najlepiej prowadzić z odsłoniętych miejsc, w których wysokie obiekty nie zasłaniają horyzontu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro