Reklama
Reklama

Ile kosztuje wynajęcie ulicy na plan filmowy?

fot. Google Street View

O czasowe zamknięcie drogi może postarać się właściwie każdy, ale wiąże się to z określonymi opłatami.

Kilka miesięcy temu w Poznaniu kręcono sceny do serialu TVP "Drogi Wolności", z kolei w ubiegły weekend planem filmowym stała się ulica Kwiatowa.

O ile np. w czeskiej Pradze ekipy filmowe są codziennością, to w stolicy Wielkopolski temat budzi spore zainteresowanie.

- Na Kwiatowej pojawiła się ekipa filmowa, zamknięto drogę i chodnik. Zastanawiam się ile to kosztuje? - napisał do nas jeden z mieszkańców centrum.

Kwestię tę reguluje odpowiednia uchwała rady miasta. - Opłaty są uzależnione od wielu czynników, między innymi: od czasu zajęcia pasa drogowego, miejsca jego lokalizacji, rodzaju ulicy, a także tego czy zajęta jest tylko jezdnia, czy też chodnik i miejsca postojowe - tłumaczy Marcin Idczak z Zarządu Dróg Miejskich.

Opłatę nalicza się od każdego zajętego metra kwadratowego. Ulica Kwiatowa ma status drogi gminnej, a w niedzielę doszło do jej całkowitego zamknięcia na odcinku ok. 100 metrów. W tym przypadku stawka dzienna to 8 złotych za każdy metr kwadratowy, do tego należy doliczyć 3 złote za każdy mkw. chodnika. Za "wynajęcie" na kilka godzin dość szerokiej Kwiatowej rachunek mógł wynieść zatem prawie 10 tysięcy złotych.

To nie wszystkie koszty i obowiązki wnioskodawcy. - Jest on także zobowiązany do przygotowania projektu zmienionej organizacji ruchu,który musi zostać zaopiniowany przez Zarząd Dróg Miejskich (w niektórych przypadkach policję) i zatwierdzony przez Miejskiego Inżyniera Ruchu - zaznaczył Marcin Idczak.

Opłaty za zajęcie pasa drogowego uiszczać muszą również np. ekipy wykonujące prace niezwiązane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego. Co ciekawe dla nich koszt "wynajęcia" metra kwadratowego drogi gminnej, pod warunkiem jej całkowitego zamknięcia, wynosi 10 złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
17.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro