Reklama
Reklama

Minister prosi o kontrolę w Amazonie. Firma jest zaskoczona

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prosi Głównego Inspektora Pracy o przeprowadzenie kontroli w centrach logistycznych firmy Amazon.

Na stronie internetowej resortu ukazała się treść pisma podpisanego przez Elżbietę Rafalską. - W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi sytuacji pracowników zatrudnianych w centrach logistycznych Amazon znajdujących się w Polsce, w których wskazuje się na występowanie zjawiska nieprzestrzegania przepisów prawa pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w następstwie czego może wystąpić zjawisko narażania zdrowia tych pracowników, zwracam się z prośbą o podjęcie działań kontrolnych w centrach logistycznych firmy Amazon działających w Polsce. W przypadku, gdy Państwowa Inspekcja Pracy już takie kontrole przeprowadziła proszę o poinformowanie mnie o ich wynikach - napisała minister do Wiesława Łyszczka, Głównego Inspektora Pracy.

Do sprawy odniosła się GIP, która wskazała, że w latach 2014-2018 inspektorzy pracy przeprowadzili 52 kontrole w centrach logistycznych Amazona, a 18 z nich dotyczyło placówki w Sadach koło Poznania.

- W wyniku kontroli w latach 2014-2018 inspektorzy skierowali do pracodawcy 117 decyzji nakazujących usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, 203 wnioski w wystąpieniach oraz 13 poleceń. Większość decyzji została wykonana, co wpłynęło na polepszenie warunków pracy zatrudnionych pracowników - informuje GIP.

Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in. szkoleń w zakresie BHP, zasad magazynowania i składowania czy wypłaty wynagrodzenia w zakresie wysokości i terminowości wypłat.

Na łamach portalu money.pl do apelu minister Rafalskiej odniosło się kierownictwo Amazona. W liście podkreślono m.in., że firma od początku w pełni współpracuje z władzami. - Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem - napisano.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
29.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro