Reklama
Reklama

Są dodatkowe miliony na szpital dziecięcy

Wizualizacja | fot. Materiały Prasowe, archiwum

Są dodatkowe pieniądze na budowę szpitala dziecięcego. Radni sejmiku przegłosowali zmiany w budżecie.

Inwestycja, która ma powstać na działce przy ulicy Wrzoska wstępnie miała kosztować 375 mln złotych. W kwietniu bieżącego roku poinformowano o domknięciu budżetu inwestycji i ogłoszono przetarg na jej wykonawcę. Na początku lipca okazało się, że jednak to za mało. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy, które chcą więcej pieniędzy, niż zakładali urzędnicy.

Dziś radni sejmiku zgodzili się dopłacić z budżetu brakujące 50 mln zł. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację Marszałek Marek Woźniak, wraz ze Skarbnik Województwa Elżbietą Kuzdro - Lubińską, przygotowali zmianę budżetu na sumę 51,7 mln zł, co pozwoli - po wyborze jednej z dwóch ofert przy założeniu, że ta okaże się prawidłowa pod względem formalnym i merytorycznym - na podpisanie umowy z wykonawcą - poinformowało dziś biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Przeciw zagłosowali radni PiS, bo ich zdaniem okoliczności przetargu są niejasne, a pośpiech władz województwa wynika ze zbliżających się wyborów. Radni Prawa i Sprawiedliwości w liście do marszałka domagali się unieważnienia przetargu i jego powtórzenia. To jest trzecia kończąca się kadencja, gdzie marszałek mówi wybudujemy, albo przynajmniej zaczniemy - tłumaczy Dariusz Szymczak, szef klubu radnych PiS. W tej chwili marszałek mówi proszę teraz zaczęliśmy z wielkimi bólami, z wielkimi oporami, ale w nieprzejrzysty i małotrasparętny sposób - dodaje.

Z kolei radni lewicy sugerowali, że doszło do zmowy cenowej startujących w przetargu firm. Marszałek Marek Woźniak odpierał zarzuty opozycji i przypominał jej, że wcześniej krytykowała go za zbyt wolne działania przy budowie szpitala. Co jest naprawdę trochę komiczne. Bo z jednej strony w tym samym piśmie jest mowa o tym, że nie ma jeszcze szpitala, a z drugiej strony jest wezwanie do tego żeby powtórzyć przetarg - tłumaczy marszałek Woźniak.

Szpital według planów ma być gotowy za dwa i pół roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-3℃
Poziom opadów:
13 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro