Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 -2
Reklama

Rząd przygotowuje projekt, który ułatwi osiedlanie się imigrantów

BS
czwartek, 19.07.2018 r.
godz. 17.13
BS | czwartek, 19.07.2018 r., godz. 17.13
Rząd przygotowuje projekt, który ułatwi osiedlanie się imigrantów
fot. Wojciech Pacewicz/PAP

Nowelizację ustawy o cudzoziemcach przygotowuje Polski rząd. Ma ona ułatwić imigrantom osiedlenie w Polsce na pobyt stały.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1030 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Dziś zezwolenie na pobyt stały imigrant może otrzymać najwcześniej po czterech latach pracy w Polsce. Z informacji Dziennika. Gazety Prawnej wynika, że po wprowadzeniu nowych przepisów, imigrant po zaledwie półtora roku będzie mógł sprowadzić do Polski rodzinę, a po niespełna trzech latach będzie mógł otrzymać kartę stałego pobytu - Bardzo dobry ruch. Takie rozwiązanie stabilizuje migrację. Dziś ci ludzie są na swoistej huśtawce, nie wiedzą, jaki jest ich status – komentuje na łamach DGP demograf prof. Maciej Duszczyk.

Nowe przepisy będą dotyczyły obywateli Armenii, Gruzji, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i Rosji, którzy wykonują kluczowe dla Polski zawody. Nad listą takich zawodów pracuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Zdaniem specjalistów dziś takim statusem może być zainteresowanych około 200 tysięcy osób, a większość z nich to Ukraińcy - 20 proc. Ukraińców, którzy są w Polsce, jest bardzo mocno zainteresowanych pozostaniem tu na stałe, a kolejne 20 proc. rozważa taką możliwość - twierdzi prof. Duszczyk.

Ekonomiści zwracają uwagę, że imigracja zarobkowa to jedyna droga dla polskiej gospodarki - Napływ cudzoziemców osłabił uderzenie o ścianę, jakim był spadek podaży pracy. Gdyby ich nie było, nie powstałyby nowe miejsca pracy, produkcja nie byłaby tak wysoka i nie mielibyśmy blisko 5-proc. tempa wzrostu PKB, jakie mamy od kilku kwartałów. Bez imigracji bardzo szybko osiągnęlibyśmy granicę mocy wytwórczych i nie moglibyśmy się rozwijać w takim tempie – mówi Piotr Bielski, główny ekonomista BZ WBK.

Reklama