Reklama
Reklama

Imigracja zarobkowa z Białorusi wzrosła dziesięciokrotnie

fot. Szajci/wikimedia/CCBYSA40
fot. Szajci/wikimedia/CCBYSA40

Już nie tylko Ukraińcy szukają w Polsce szans na poprawę swojej sytuacji finansowej. W ciągu ostatnich trzech lat trzykrotnie wzrosła imigracja zarobkowa z Białorusi do Polski.

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają zatrudnić obcokrajowca, muszą złożyć stosowne oświadczenie do Ministerstwa Pracy i Straży Granicznej. Z tych danych wynika, że w ostatnich trzech latach nastąpił szybki wzrost Białorusinów pracujących legalnie w Polsce. W 2015 roku takich osób było nieco ponad pięć tysięcy, w 2016 roku 23 tysiące, a rok temu 58 tysięcy - Większość wyrabia Kartę Polaka, by nie mieć problemów z zatrudnieniem. Ale i bez tego dokumentu Białorusini są chętnie przyjmowani przez polskie zakłady i drobnych przedsiębiorców - mówi w rozmowie z telewizją Belsat Uładzimir Kobiec z Białoruskiego Domu w Warszawie.

Z danych przytaczanych przez Belsat wynika, że typowy białoruski pracownik to mężczyzna w wieku od 26 do 40 lat. Zwykle to budowlaniec, kierowca lub pracownik biurowy -Wśród Białorusinów przeważają pracownicy wykwalifikowani. To ludzie, którzy mają doświadczenie i chcą zarabiać więcej, bo umieją więcej od innych -podkreśla Tomasz Budzyński z portalu Pracownicy.info.

Przeciętny Białorusin może w Polsce zarobić czterokrotnie więcej niż w swoim kraju.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
24.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro