Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Dziki parking i „gemela” w centrum miasta. Co dalej z terenem przy Starej Gazowni?

j
czwartek, 12.07.2018 r.
godz. 12.30
j | czwartek, 12.07.2018 r., godz. 12.30
Dziki parking i „gemela” w centrum miasta. Co dalej z terenem przy Starej Gazowni?
fot. Rada Osiedla Stare Miasto

Na problem dzikiego parkingu radni osiedla Stare Miasto i mieszkańcy wskazują od lat. Okazuje się, że na zmiany w tym miejscu trzeba będzie jeszcze poczekać.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Chodzi o tereny przy otwartym w ubiegłym roku Parku Stare Koryto, w pobliżu ulicy Łaziennej. Zdaniem radnych Osiedla Stare Miasto tereny te „są dziś kompletną gemelą i nielegalnym parkingiem dla kilkudziesięciu pojazdów”.

Staromiejscy radni chcą uporządkować sytuację parkingową i estetykę miejsca na szlaku nad rzekę w sąsiedztwie m.in. zabytkowego Kościoła Wszystkich Świętych jak i industrialnych budowli Starej Gazowni. Na problem zwracają uwagę mieszkańcy, dostrzega go też Straż Miejska, która wzywana jest m.in. do samochodów blokujących wyjazd. Często jest jednak tak, że funkcjonariusze mają ograniczone pole do działania bo auta parkują w części na działce prywatnej. Biorąc pod uwagę nie tylko omijanie strefy, ale także ogromny bałagan, teren ten należałoby ogrodzić, warto także zwrócić uwagę na wolne miejsca na pobliskim parkingu na Chwaliszewie - mówi Tomasz Dworek z Rady Osiedla Stare Miasto.

Okazuje się, że są już plany wobec tego terenu. Na ulicy Ewangelickiej miałaby powstać asfaltowa pieszo-jezdnia z miejscami postojowymi. Natomiast ul. Łazienna miała zachować swój historyczny wygląd dzięki gruntownej renowację wykonanej z kostki kamiennej będącej w zasobach ZDM na jezdni oraz istniejących płyt granitowych uzupełnionych kostką na chodnikach. Łazienna jest jedną z niewielu ulic na terenie Starego Miasta, która posiada niemal wszystkie oryginalne elementy nawierzchni z okresu jej realizacji. Ponadto zaakceptowana przez Radę Osiedla koncepcja zakładała zachowanie historycznego drzewostanu. Trudno dziś spotkać tak dobrą rzemieślniczą – brukarską robotę – podkreśla radny Jacek Maleszka, przewodniczący staromiejskiej Komisji Rewitalizacji.

Prace będą mogły się jednak rozpocząć dopiero po zakończeniu zaplanowanego przez Aquanet remontu kolektora. Całość prac projektowych i budowlanych ma się zakończyć za trzy lata. Niestety dopiero po zakończeniu inwestycji spółki wodociągowej będzie można uporządkować tę przestrzeń. Smuci nas odległa perspektywa czasowa i liczymy na przyspieszenie działań. To miejsce jest kolejnym wyjątkowym zaułkiem na Starym Mieście z pilna potrzebą rewaloryzacji, a następnie rewitalizacji. Każdego dnia w to miejsce przybywa bardzo dużo osób korzystających z parku i placu zabaw w starym korycie Warty, a także podążających nad Wartę. Cały czas z nadzieją oczekujemy również na porozumienie dotyczące Starej Gazowni i na dobre rozwiązania planistyczne i funkcjonalne dla tej okolicy – mówi Andrzej Rataj, miejski radny i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Reklama