Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
8 4
Reklama

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowymi przepisami. Będą kary za "jazdę na zderzaku"

BS
środa, 11.07.2018 r.
godz. 10.45
BS | środa, 11.07.2018 r., godz. 10.45
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowymi przepisami. Będą kary za jazdę na zderzaku
fot. Tomasz Gzell/PAP

Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami jest bardzo częstą przyczyną wypadków. Resort infrastruktury chce walczyć z tym zjawiskiem i zdefiniować bezpieczną odległość między pojazdami.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
8°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie. Zwiększa się też liczba śmiertelnych wypadków na pozornie bezpiecznych autostradach, a najczęstszą przyczyną wypadków jest zbyt wysoka prędkość oraz tzw. "jazda na zderzaku".

Z tym ostatnim zjawiskiem - jak dowiedziała się Rzeczpospolita - chce walczyć Ministerstwo Infrastruktury. Dziś problemem polega na tym, że kodeks drogowy nakazuje kierowcom jedynie zachowanie bezpiecznej odległości, ale nie definiuje jej. Przedstawiciel drogówki zapewnia w rozmowie z gazetą, że możliwe jest jej zdefiniowanie - Odległość trzeba dostosować do prędkości i pogody, potem można karać za niebezpieczną jazdę - mówi inspektor Mateusz Kuczyński.

Rzeczpospolita podaje przykład Niemczech. Tam kierowca zobowiązany jest do zachowania odstępu w zależności od prędkości poruszania się. Jeśli porusza się z prędkością 50 km/h to odstęp powinien wynosić 25 metrów. Za niezachowanie odstępu grozi mandat w wysokości nawet 400 euro. Do pomiaru odległości wykorzystywane są fotoradary.

Ministerstwo zakłada, że nowe regulacje wejdą w życie w 2019 roku.

Reklama