Reklama
Reklama

We wtorek rusza strajk policjantów. Będzie mniej mandatów?

Wtorek jest pierwszym dniem organizowanego przez policyjne związki zawodowe strajku.

Komunikat w tej sprawie Zarząd Główny NSZZ Policjantów wydał już pod koniec czerwca. Od tego momentu nic się nie zmieniło i od 10 lipca zamiast karać mandatem za drobne przewinienia, funkcjonariusze będą pouczać obywatela.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

- Policjanci, korzystając ze swoich uprawnień wynikających z artykułu 41. kodeksu wykroczeń, w sytuacjach łagodniejszych będą stosować pouczenia - powiedział podinspektor Andrzej Szary z NSZZ Policjantów. Mandat nadal otrzymamy jednak np. za przekroczenie prędkości.

Należy jednak pamiętać, że w policji służy ok. 100 tysięcy osób, a w ankiecie związkowców dotyczącej strajku wypowiedziało się ok. 30 tys. funkcjonariuszy. Czy pozostali dołączą do akcji kolegów? Tego nie wiadomo, a komendy główna i wojewódzka nie komentują tematu.

O żądaniach związkowców i stanowisku MSWiA pisaliśmy tutaj. Głównym postulatem są oczywiście podwyżki: 650 zł dla każdego policjanta od 1 stycznia 2019 roku i kolejne 500 zł 12 miesięcy później. Ma to także przyciągnąć nowe osoby do służby. - W tej chwili w Wielkopolsce mamy 500 wakatów, a w skali kraju 6000 - stwierdził podinsp. Szary.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
22.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro