Reklama
Reklama

Setki nieżywych małży pływa w Rusałce

Wymieranie małży w jeżyckim jeziorze zaniepokoiło poznaniaków. Czy to zjawisko jest pokłosiem zatrucia wody? Specjaliści uspokajają.

Zdechłe małże można zaobserwować w Rusałce już od kilku dni. Choć martwe ciała mięczaków znacznie obniżają walory estetyczne akwenu i - to przede wszystkim - nieprzyjemny fetor, to nie są one groźne dla człowieka. Tak twierdzi chociażby Grzegorz Podolski z Aquanetu, którego zdaniem zwierzęta zginęły w wyniku podwyższenia temperatury. Niektóre gatunki, takie jak wykorzystywane do badania czystości wody w polskich jeziorach szczeżuje i skójki, giną przy temperaturze wyższej niż 22 C. Woda w Rusałce może osiągać podobne wartości.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Tę diagnozę zdaje się potwierdzać prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, który zjawisko, z którym mamy do czynienia teraz w Rusałce, nazywa naturalnym. Według naukowca, za jego występowania może odpowiadać nie tylko sama wysoka temperatura, ale wynikający z niej niedobór tleny w strefie przybrzeżnej.

Woda w Rusałce ostatni raz była zbadana w czerwcu i w ocenie sanepidu, nadaje się do kąpieli.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW odwołał ostrzeżenie dla kilkunastu powiatów!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
70.99 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro