Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
5 -4
Reklama

Profesor, który zgodził się na budowę zamku w Puszczy Noteckiej, zasiada w radzie fundacji założonej przez... właściciela inwestycji

sw
poniedziałek, 9.07.2018 r.
godz. 19.31
sw | poniedziałek, 9.07.2018 r., godz. 19.31
Profesor, który zgodził się na budowę zamku w Puszczy Noteckiej, zasiada w radzie fundacji założonej przez... właściciela inwestycji
fot. PilkoWracaj @ TT

Coraz więcej wiadomo o wzbudzającej duże kontrowersje budowie pseudotwierdzy na terenach objętych programem Natura 2000.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
5°C 1040 hPa
JUTRO
pogoda
5°C 1031 hPa
POJUTRZE
pogoda
4°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Okazuje się, że nie byłaby ona możliwa, gdyby nie zgoda wydana przez profesora poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, Piotra Tryjanowskiego.  - Pomimo iż użytkowanie terenu przeznaczonego pod inwestycję potencjalnie wiąże się z ryzykiem niepokojenia i płoszenia ptaków poprzez nadmierną jego penetrację, nie można wykazać negatywnego wpływu na żywotność ich populacji w rozpatrywanym obszarze Natura 2000 - pod tą oceną, która znalazła się w raporcie odnośnie możliwości pogodzenia inwestycji z ochroną przyrody widnieje podpis poznańskiego naukowca. Prócz prof. dr hab. Piotra Tryjanowskiego, projekt poparło także pięciu innych naukowców, jednak to właśnie dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest z nich najwyższy stopniem.

Istnieją pewne przesłanki, które poddają w wątpliwość rzetelność opinii wydanej przez naukowców. Otóż, prof. Piotr Tryjanowski zasiada w radzie fundacji Fauna Polski powołanej na początku 2017 r., której fundatorem jest inwestor zamku Paweł Nowak, właściciel firmy DJT.