Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
8 4
Reklama

Jacek Jaśkowiak w wywiadzie dla WP.pl: "Nie żyjemy w normalnym kraju. Totalitaryzm też się od czegoś zaczął"

sw
poniedziałek, 9.07.2018 r.
godz. 19.00
sw | poniedziałek, 9.07.2018 r., godz. 19.00
Jacek Jaśkowiak w wywiadzie dla WP.pl: Nie żyjemy w normalnym kraju. Totalitaryzm też się od czegoś zaczął

Prezydent Poznania udzielił wywiadu publicyście, Marcinowi Makowskiemu, w którym przejawia zatroskanie o stan demokracji w kraju.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
8°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jacek Jaśkowiak w roli recenzenta władzy centralnej występował już nie raz, mówiąc np. że: „Polska zbliża się politycznie do Rosji i Białorusi”, a „Jarosław Kaczyński przypomina mentalnie Łukaszenkę albo Putina”. Także rozmowa z Marcinem Makowskim oscyluje wokół podobnej tematyki.

- Dochodzenie do ”standardów” obowiązujących na Białorusi czy w Rosji to proces, w jakiego trakcie jest obecnie nasz kraj. Dlatego uważam, że takie wypowiedzi są uzasadnione i usprawiedliwione. Wystarczy spojrzeć na Sąd Najwyższy - tłumaczy prezydent Poznania.

Na pytanie publicysty, o to, czy język, którym posługuje się opozycja nie jest aby za mocny i nieadekwatny, Jaśkowiak odpowiada: - Przebudowanie tej demokracji sprzed trzech lat na system obecny to zamach na wolność, Konstytucję, Trybunał Konstytucyjny. Trzeba o tym mówić jasno i zdecydowanie. Nie można udawać, że nic się nie dzieje! Jak znów spojrzymy w przeszłość, to widać wyraźnie: gdy brakuje sprzeciwu, to bywa, że już jest za późno.

Najważniejszy poznański urzędnik musiał zmierzyć się również z pytaniem odnośnie działań CBA związanych z rzekomymi nieprawidłowościami odnośnie sprzedaży nieruchomości PKS-u w Poznaniu. - (...) uważam, że sprawa jest czysta. Przetargu nie wygrała firma-krzak, ale znane ze standardów skandynawskie przedsiębiorstwo Skanska. Jestem spokojny - przekonuje Jaśkowiak. - To, że czynności prowadzone są jednak w określonej politycznej atmosferze, często związane jest z charakterem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, bo to przecież instytucja upolityczniona - dodaje.

Prezydent Poznania poruszył też kilka innych kwestii, między innymi fakt, iż w mieście pod jego rządami prócz Marszu Równości, organizowany jest także Marsz Życia, organizowany przez środowiska anty-aborcyjne. Jaśkowiak nie kryje, że sam w tym wydarzeniu nie ma zamiaru brać udziału. - Nie pojawiam się też na zgromadzeniach środowisk radykalnych i nacjonalistycznych. Jestem tam, gdzie dzieje się coś, z czym się identyfikuję. Nie muszę być wszędzie - zaznacza Jaśkowiak.


 

Reklama