Reklama
Reklama

Sejm zmienia przepisy dotyczące parkowania. Za parkowanie w centrum zapłacimy nawet 9,99 zł

Projekt nowych przepisów przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju został już przyjęty przez Sejm. Nowe przepisy wprowadzają między innymi pojęcie śródmiejskiej strefy płatnego parkowania.

Śródmiejskie strefy płatnego parkowania będą mogły powstawać w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców, na obszarach w ścisłym centrum miasta lub dzielnicy. Główna różnica w stosunku do typowej strefy to cena za godzinę parkowania.

Do tej pory cena za parkowanie w strefie była ustalona ustawowo na kwotę maksymalnie 3 złotych za pierwszą godzinę. Teraz strefa śródmiejska i zwykła będą się różnić ceną, a samorządy będą miały większą swobodę w ustalaniu ceny. Jak informuje portal Transport Publiczny, cena została powiązana z płacą minimalną. W zwykłej SPP cena nie będzie mogła przekroczyć 0,15% płacy minimalnej (w przyszłym roku da to kwotę 3,33 zł), a w ŚSPP będzie to 0,45% płacy minimalnej (9,99 zł). Podniesione zostaną też kary za brak opłaty za parkowanie. Będą mogły sięgnąć nawet 10% płacy minimalnej, czyli w 2019 roku będą to 222 zł.

Teraz nowe przepisy trafią do Senatu, a później na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
11.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro