Reklama
Reklama

Prace archeologów na placu Kolegiackim zbliżają się do końca. "Plac jest jednym wielkim cmentarzem"

Już w czwartek pisaliśmy o ogłoszeniu przetargu na przebudowę placu Kolegiackiego. Oznacza to, że wkrótce zakończą się badania prowadzone na placu przez archeologów.

Archeolodzy pojawili się na placu Kolegiackim w kwietniu 2016 roku. W tym czasie natrafili na kilka tysięcy artefaktów świadczących o historii tego miejsca. Zdecydowanie najważniejsze jest jednak odkrycie i zbadanie reliktów dawnej kolegiaty Marii Magdaleny, która ostatecznie zniknęła z miejskiego krajobrazu w 1802 roku. Tylko w ostatnim czasie znaleziono też szczątki pięćdziesięciu dawnych mieszkańców Poznania - My musimy sobie zdawać sprawę, że plac Kolegiacki jest jednym wielki cmentarzem. Cmentarzem, który trwał tutaj przez blisko 500 lat trwania kolegiaty. Na początku jako cmentarz okalający mniejszy kościół, a później już jako cmentarz we wnętrzu kolegiaty - mówi dr Marcin Ignaczak z Instytutu Archeologii UAM.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Dołącz do naszej Drużyny.
REKLAMA

Po przebudowie placu, niektóre odkrycia archeologów zostaną wyeksponowane. Dzięki przeszklonej nawierzchni będzie można zobaczyć między innymi relikty dawnej kolegiaty.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro