Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
8 4
Reklama

Prace archeologów na placu Kolegiackim zbliżają się do końca. "Plac jest jednym wielkim cmentarzem"

BS
sobota, 7.07.2018 r.
godz. 11.30
BS | sobota, 7.07.2018 r., godz. 11.30
Prace archeologów na placu Kolegiackim zbliżają się do końca. Plac jest jednym wielkim cmentarzem

Już w czwartek pisaliśmy o ogłoszeniu przetargu na przebudowę placu Kolegiackiego. Oznacza to, że wkrótce zakończą się badania prowadzone na placu przez archeologów.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
8°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Archeolodzy pojawili się na placu Kolegiackim w kwietniu 2016 roku. W tym czasie natrafili na kilka tysięcy artefaktów świadczących o historii tego miejsca. Zdecydowanie najważniejsze jest jednak odkrycie i zbadanie reliktów dawnej kolegiaty Marii Magdaleny, która ostatecznie zniknęła z miejskiego krajobrazu w 1802 roku. Tylko w ostatnim czasie znaleziono też szczątki pięćdziesięciu dawnych mieszkańców Poznania - My musimy sobie zdawać sprawę, że plac Kolegiacki jest jednym wielki cmentarzem. Cmentarzem, który trwał tutaj przez blisko 500 lat trwania kolegiaty. Na początku jako cmentarz okalający mniejszy kościół, a później już jako cmentarz we wnętrzu kolegiaty - mówi dr Marcin Ignaczak z Instytutu Archeologii UAM.

Po przebudowie placu, niektóre odkrycia archeologów zostaną wyeksponowane. Dzięki przeszklonej nawierzchni będzie można zobaczyć między innymi relikty dawnej kolegiaty.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama