Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
8 4
Reklama

Uniwersytet Medyczny dostał pożyczkę z planu Junckera. Aż 115 mln zł na inwestycje

sw
piątek, 6.07.2018 r.
godz. 20.37
sw | piątek, 6.07.2018 r., godz. 20.37
Uniwersytet Medyczny dostał pożyczkę z planu Junckera. Aż 115 mln zł na inwestycje
fot. Uniewrsytet Medyczny w Poznaniu

Europejski Bank Inwestycyjny udzieli Uniwersytetowi Medycznemu 27 mln zł pożyczki m.in. na Centrum Symulacji Medycznej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
8°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Umowa odnośnie pożyczki została podpisana w Warszawie, przez prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego oraz Sandrine Croset, dyrektor sekcji polskiej i krajów bałtyckich w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Zgodnie z nią, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego zobowiązał się do 2021 roku zrealizować kilka inwestycji, które będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej nauki i medycyny. W Poznaniu ma powstać chociażby Centrum Symulacji Medycznej, służące do treningu dla lekarzy oraz Centrum Innowacyjnych Technologii Farmaceutycznych, gdzie mają być prowadzone badania, które potem będzie można wykorzystać w przemyśle i leczeniu.

Zastrzyk pieniędzy odczują też oba uniwersyteckie szpitale. Szpital im. Heliodora Święcickiego zostanie wyposażony w szpitalny oddział ratunkowy, a Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego ma być poddany częściowemu remontowi i doposażony. Łączny koszt wszystkich wspomnianych przedsięwzięć to 234 mln zł, a zatem - pożyczka z EBI nie jest jedynym źródłem ich finansowania. Spory udział w tym mają także regularne unijne dotacje.

Inwestycja uniwersytetu to trzeci projekt z Poznania, który zyskał wsparcie z Planu Junckera. W pierwszym przypadku miasto otrzymało fundusze na budowę mieszkań pod wynajem, w drugim otrzymało wsparcie przy budowie i remoncie mieszkań komunalnych.

Reklama